Home WiadomościZ kraju Bóg powołuje, my wspierajmy powołanych

Bóg powołuje, my wspierajmy powołanych

Redakcja

Pół wieku liczy już tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. 

Tegoroczna 50. Pielgrzymka odbywa się w sobotę, 11 maja. Jej motywem jest „modlitwa dziękczynna za powołania oraz uproszenie nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego” – zaznacza delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań bp Marek Solarczyk. Organizatorem modlitewnego spotkania jest Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Spotkanie osób modlących się w intencji powołanych rozpoczęło się o godz. 10.00 w Sali o. Kordeckiego. W tym roku w jej przygotowanie włącza się w sposób szczególny diecezja radomska.

Centralnym punktem pielgrzymki była odprawiona o godz. 11.00 w bazylice Msza św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik, biskup diec. radomskiej, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a koncelebrował ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Wojciech Dec. Mówił: „W tym Roku Wiary wpatrzeni w Maryję, która pierwsza nam w wierze przewodzi, chcemy wspólnie modlić się, dziękując Bogu za to, że wybiera wielu spośród nas, ale także prosić o te nowe wybory, ale może jeszcze bardziej o odwagę odpowiedzenia Panu Bogu ‘tak’ na Jego zaproszenie. Modlimy się zatem za tych ludzi, do których Pan Bóg kieruje to zaproszenie, ale także, tak samo mocno za środowiska te podstawowe, w których dojrzewamy w wierze, a więc rodziny, wspólnoty parafialne, różnego rodzaju wspólnoty, które działają w parafiach, które często stają się środowiskiem dojrzewania powołania, ich wszystkich Bogu polecamy, bo potrzeba nam wszystkim powołanym modlitwy”.

„Każde powołanie jest spotkaniem Bożej miłości i wolności człowieka, jest i darem i misją, i zadaniem. Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za wszystkie powołania, za to wielkie powołanie do tego, aby być chrześcijaninem, dziękujemy za powołania kapłańskie, zakonne, misyjne. Panu Bogu dziękujemy za to, że obdarowuje człowieka, ufa, zaprasza i posyła. Dziękujemy za wszystkie nasze powołania – mówił w homilii bp Henryk Tomasik – Powołanie to wznoszenie rąk do Pana Boga, to wznoszenie serca, aby w pełni odpowiedzieć na Boże zaproszenie, aby miłością odpowiedzieć na Bożą miłość”.

„Troska o powołania to przede wszystkim błaganie o Bożą miłość i wolną odpowiedź człowieka, to nasza modlitwa. Troska o powołania to tworzenie kultury sprzyjającej powołaniu, to przede wszystkim troska o człowieka, aby był bardziej dojrzały w swojej wierze i swojej wolności, to wychowanie, to kształtowanie naszych środowisk. Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za rodziny, które wychowały powołania i prosimy, aby w tych rodzinach kształtowały się bardziej dojrzałe osoby” – podkreślał kaznodzieja.

Po południu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. dr Jarosław Wojtkun wygłosi konferencję „Wiara w życiu osób powołanych”. Pielgrzymkę zakończy nabożeństwo majowe o godz. 15.00.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mś 


Apel Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań o wspieranie dzieła powołań

„Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje” (Łk 10,2)

Z inicjatywy Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań w drugą sobotę maja każdego roku organizowana jest pielgrzymka na Jasną Górę rodzin osób powołanych i tych, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Gromadzą się rodzice, krewni, przyjaciele osób powołanych z różnych diecezji i z różnych wspólnot zakonnych. Motywem tej pielgrzymki jest modlitwa dziękczynna za powołania z ich rodzin oraz uproszenie nowych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Na Jasną Górę przybywają również inne rodziny, wspólnoty i poszczególni wierni, którzy wspierają powołania modlitwą i darem materialnym. Gromadzą się oni przed obliczem Maryi, Wychowawczyni Powołań, aby wspólnie zanosić modlitwę do Pana żniwa. Jesteśmy wdzięczni wszystkim za ten dar wielkiej modlitwy i wierzymy, że i w tym roku, w sobotę – 11 maja zgromadzi się na Jasnej Górze wielka rzesza rodzin osób powołanych i wspierających powołania na wspólną modlitwę.

Powołanie jest darem Boga. Swoistą sztuką jest jego rozpoznanie. Dojrzewa ono w rodzinie oraz w najbliższym środowisku i szkole. Odpowiedź młodego człowieka na wezwanie Boga wiąże się też z długą drogą jego rozpoznawania i rozwoju. Towarzyszenie powołanym na ich drodze jest bardzo ważne. Ostateczne powiedzenie Bogu „oto idę” wiąże się również z decyzją Kościoła. Wierne kroczenie tą drogą wymaga wielorakiego wsparcia. Zatem modlić się o powołania i za powołanych to prosić Pana żniwa o dar powołania i jego przyjęcie przez powołanego; to otoczyć troską modlitewną rodzinę i środowisko, w którym wzrasta powołany; to modlić się za tych, którzy towarzyszą powołanemu na jego drodze; to także wypraszać światło Ducha Świętego dla potwierdzających zdatność kandydata do przyjęcia święceń czy konsekracji zakonnej; to wreszcie prosić Boga o dar wytrwania w powołaniu w każdej sytuacji i do końca.

Wiemy, że mimo dobrej woli, nie wszyscy mogą udać się w tym dniu na Jasną Górę, by dziękować za powołania i by modlić się o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jednak wszyscy mogą w tym dniu łączyć się duchowo z pielgrzymami na Jasnej Górze w swoich kościołach, parafiach i rodzinach. W ten sposób zrodzi się wielka rodzina rodzin modlących się o powołania i wspierających powołania. Zwracamy się z gorącym apelem do księży proboszczów diecezjalnych i zakonnych, do katechetów, do rodziców, do rodzin i wspólnot zakonnych oraz do wszystkich wierzących z prośbą o wielki dar modlitwy za powołanych i o powołania. Możemy w tym dniu uczestniczyć we Mszy św. w intencji powołań, ofiarować modlitwę różańcową, a także wszystkie przeżycia i cierpienia w tej intencji, łącząc się duchowo z pielgrzymami na Jasnej Górze. Niech to będzie nasz konkretny wkład w duchowe dzieło pomocy powołaniom.

W imieniu Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań

Bp Marek Solarczyk 
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda