Home WiadomościZ kraju Bolesławiec: Modlą się za przyczyną niezwykłego świętego

Bolesławiec: Modlą się za przyczyną niezwykłego świętego

Redakcja

W bazylice mniejszej w Bolesławcu znaleziono relikwie świętego z… Wuhan!

Informacja o obecności relikwii św. Jana Gabriela Perboyrego ukazały się na stronie bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu w środę 1 kwietnia. Wbrew niektórym opiniom, nie była to informacja primaaprilisowa.

Historię ich „odkrycia” opisuje wikariusz parafii ks. Damian Konieczny. – Relikwie te znajdowały się w sejfie, razem z innymi relikwiami. Wszystkie służą parafii, zwłaszcza w okresie uroczystości Wszystkich Świętych. Ten poniemiecki relikwiarz pochodzi z 1917 roku i miał bardzo nieczytelną tabliczkę. W zeszłym roku zrobiłem jej zdjęcie, zacząłem szukać informacji o tym, co to za święty, gdzie żył, jak umarł. Udało się nawet sporządzić jego biogram. Pojawiło się tam miasto Wuhan, ale kto wówczas kojarzył to miasto? Wszystkich Świętych minęło, zapomnieliśmy o relikwiach. Aż do tego tygodnia. Coś mnie tknęło, żeby jeszcze raz przeczytać biogram. I znalazłem w nim, że św. Jan został uduszony, zginął za wiarę właśnie w Wuhan! – opowiada ks. Damian.

Z tą informacją kapłan od razu poszedł do proboszcza. Zapadła decyzja, by już podczas środowej wieczornej modlitwy o ustanie pandemii w bazylice, relikwie zajęły honorowe miejsce. I tak będzie do końca ustania pandemii. – Ksiądz proboszcz szykuje już modlitwę za przyczyną św. Jana Gabriela. Jeżeli epidemia ustanie, to już postanowiliśmy, że we wspomnienie liturgiczne św. Jana, przypada ono 11 września, spotkamy się w bazylice, by dziękować Bogu za takiego patrona na czas pandemii – mówi ks. Damian.

Transmisje wieczornych modlitw z bazyliki mniejszej w Bolesławcu odbywają się codziennie o godzinie 20.30. W czwartek 2 kwietnia, transmisja wyjątkowo rozpocznie się o godzinie 21.00.

Jan Gabriel Perboyre urodził się 6 stycznia 1802 roku w Le Puech. Był drugim synem Piotra i Marii Rigal, miał siedmioro rodzeństwa, z czego dwoje założyło rodziny, reszta zaś poświęciła życie służbie Bożej. W grudniu 1818 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo w Montauban. Po ukończeniu nauki w 1823 roku, podjął działalność misyjną na terenie Francji, wykładając w seminarium w Montdidier. Młody wiek nie pozwolił na przyjęcie ślubów kapłańskich, aż do 23 września 1826 roku. Następnie wykładał w seminarium w Saint Flour. 21 marca 1835 roku, po latach starań o pozwolenie podjęcia misji na dalekim wschodzie, wyruszył z portu w Hawr do Chin. Do celu swej podróży, portu w Makau, dotarł pięć miesięcy później – 29 sierpnia. Po opanowaniu języka chińskiego, w marcu 1837 roku rozpoczął dzieło misyjne, realizując swoje marzenia w prowincjach Henan i Hubei. Dokładnie 11 września 1839 misjonarz został aresztowany. Torturowany za szerzenie wiary katolickiej, został w końcu zamordowany w Wuchang, obecnie dzielnicy Wuhan.

W bazylice mniejszej w Bolesławcu znajdują się także inne ciekawe relikwie – „Manna” św. Mikołaja w Bolesławcu!

Za: www.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda