Home WiadomościZ kraju Bonifratrzy zapraszają do pokuty wandala

Bonifratrzy zapraszają do pokuty wandala

Redakcja

deon-plNieznany sprawca zniszczył jeden z mlekomatów, za pomocą którego bonifratrzy z Zebrzydowic koło Kalwarii Zebrzydowskiej sprzedają ekologiczne mleko z własnego gospodarstwa. Zakonnicy napisali do wandala list otwarty, zapraszając go do odpokutowania swego czynu.

Od kilku lat w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach, Krakowie i Biertowicach funkcjonuje 7 automatów z mlekiem od krów z ekologicznego gospodarstwa zakonnego w Zebrzydowicach. Automaty cieszą się dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, którzy zasmakowali w czteroprocentowym mleku.

Jeden z takich automatów, w Biertowicach, zniszczył niedawno nieznany sprawca. W odpowiedzi zakonnicy na facebookowej stronie napisali list otwarty do wandala, w którym wyrazili także swe przypuszczenia, co do motywów występku.

“Być może sądziłeś, że jest tam dużo utargu i byłeś w błędzie, czyniąc o wiele większe szkody. Być może sądziłeś, że zakonnicy są z definicji bogaci, a nam się ani nie przelewa w Konwencie, ani w Domu Opieki ani w Warsztatach Terapii. Być może zjadło Tobie złotówkę i w ten sposób chciałeś wyładować złość na maszynie, ale zniszczyłeś więcej niż miałeś zamiar” – napisał jeden z braci zakonnych z Zebrzydowic, zachęcając sprawcę wandalizmu do pokuty.

“Być może wracałeś pijany z dyskoteki albo pod wpływem narkotyków i chciałeś się popisać swą fantazją, a teraz zrozumiałeś, że nie tędy droga. Zapraszam Cię do nas, do Zebrzydowic. Poznaj nas, zobacz co i jak robimy. Odpracuj krzywdę, którą wyrządziłeś. Dostrzeż, że ani Ty ani My nie jesteśmy aż tak zepsuci i źli, jak sądziłeś. To były Twoje trzy ciosy, lecz mam nadzieję, że to nie ostatnie Twoje słowo!” – apelują zakonnicy na Facebooku.

Dochód ze sprzedaży mleka z mlekomatów przeznaczany jest na działalność zakonu. Aby otrzymać mleko, trzeba wrzucić do urządzenia wyliczoną sumę monet. Można wykorzystać własną butelkę lub kupić nową, na przykład, jak to jest w Kalwarii Zebrzydowskiej, w aptece zakonnej. Codziennie każde urządzenie wydaje kilkadziesiąt litrów świeżego schłodzonego mleka. Zakonnicy zapewniają, że udój mleka przebiega z zachowaniem najwyższych standardów, krowy zaś odżywiają się wyłącznie zdrowymi i ekologicznymi produktami.

W gospodarstwie rolno-hodowlanym przy klasztorze pw. św. Floriana w Zebrzydowicach znajduje się kilkadziesiąt mlecznych krów. Zakonnicy prowadzą także aptekę, dom pomocy społecznej dla psychicznie chorych mężczyzn, oraz warsztaty terapii zajęciowej.

KAI/psd

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda