Home WiadomościZ kraju Bonifratrzy: Zjazd „Rodzinny”, czyli Myczkowce 2012

Bonifratrzy: Zjazd „Rodzinny”, czyli Myczkowce 2012

Redakcja

Rodzina razem pracuje, uczy się i bawi. Tak można podsumować fenomen przybycia 300 osób z bonifraterskich ośrodków medycznych i opiekuńczych. Na co dzień pracują razem z braćmi Bonifratrami dla dobra chorych, a w dniach 14-16 września br. pojawili się w pięknym ośrodku Caritasu nad Soliną, by po raz kolejny posłuchać ciekawych wykładów oraz integrować się, uczestnicząc w konkursach i sportowej rywalizacji.

Zaproszony na spotkanie ks. bp. Edward Białogłowski w homilii podczas mszy św. przypomniał, że jest kilku patronów służby zdrowia i chorych. Pierwszy to św. Łukasz Ewangelista – patron lekarzy, a z pozostałych możemy wymienić św. Katarzynę Genueńską, św. Kamila de Lellis oraz św. Jana Bożego. W życiu tych osób nie brakowało chwil trudnych, niemałe też podejmowali wysiłki, aby owe trudności przezwyciężyć. Ostatecznie owocem ich życia jest świętość, a dla nas są pouczającym przykładem wrażliwości na cierpienia innych.

Bardzo ciekawe okazały się wykłady. Gościem specjalnym spotkania był Sławomir Lachowski – menadżer i ekonomista, który mówił o wartościach w życiu i biznesie, podkreślając, że zawsze droga jest ważniejsza niż cel. Pozostałe wykłady przygotowane były przez ośrodek w Łodzi. I tak – br. Wawrzyniec Iwańczuk mówił o charyzmacie szpitalnictwa Zakonu Bonifratrów, Paweł Paczkowski zatytułował swoje wystąpienie: „Ekonomia – narzędzie czy cel w realizacji misji dzieł bonifraterskich”, Robert Wilanowski: „Zarządzanie w dziełach bonifraterskich – doświadczenia własne”, zaś Maria Janusz z Katowic: „Potencjalne możliwości i trudności w ocenie współpracowników”.

Dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany i poprowadzony przez br. Wawrzyńca konkurs wiedzy o św. Ryszardzie Pampurim, Najlepsza w konkursie okazała się Elżbieta Wieczorek z Katowic, wygrywając nagrodę główną – wyjazd do Włoch, drugie miejsce zajęła Paulina Miklaszewska z Warszawy, a trzecie Ewa Ginter z Marysina.

W ostatnim dniu spotkania, po mszy św., której przewodniczył franciszkanin, kapelan wrocławskiego Hospicjum o. Piotr Kwoczała, odbyły się fascynujące zawody sprawnościowe, znakomicie przygotowane i poprowadzone przez ośrodek w Zebrzydowicach. Udział wzięło po sześciu zawodników z pozostałych ośrodków: Wrocławia, Krakowa, Marysina, Cieszyna, Łodzi, Konar i Katowic. O atmosferze podczas rozgrywania poszczególnych konkurencji mogą zaświadczyć już choćby tylko niektóre ich nazwy: slalom gospodarza, kopiec kreta, wycinanka zebrzydowska, zbieranie kwiatów, rzut krową przez obręcz.

W zawodach zwyciężył zespół z Katowic i do nich powędrował piękny puchar. Drugie miejsce zajęła grupa z Łodzi, a trzecie ex quo dwa zespoły, które zdobyły tyle samo punktów: z Cieszyna i z Wrocławia. Ostatnie miejsce zajęła drużyna z Krakowa i „w nagrodę” to właśnie Kraków będzie organizatorem zawodów w roku przyszłym.

Sądząc po okrzykach radości uczestników, tegoroczny bonifraterski „zjazd rodzinny” należy ocenić bardzo wysoko. Do zobaczenia za rok.

Więcej (zdjęcia) na: www.bonifratrzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda