Home WiadomościZ kraju Bożogrobcy na dorocznych rekolekcjach

Bożogrobcy na dorocznych rekolekcjach

Redakcja

Kaplica Matki Bożej. Rekolekcje BożogrobcówDamy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli Bożogrobcy, biorą udział w dorocznych rekolekcjach wielkopostnych na Jasnej Górze. Ok. 200 członków Zakonu wraz ze zwierzchnikiem i całą radą, modli się w sanktuarium w dniach 28 lutego – 1 marca. Spotkanie przypada w roku 25-lecia reaktywowania Zakonu w Polsce.

Jednym z głównych zadań członków Zakonu Bożogrobców jest pomoc dla Ziemi Świętej i żyjących tam chrześcijan. „Przede wszystkim propagujemy Ziemię Świętą, zachęcamy do pielgrzymek do Ziemi Świętej – wyjaśnia ks. Krzysztof Bąk, ceremoniarz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie – Objaśniamy naszym rodakom, jaki jest los chrześcijan w Ziemi Świętej. Oni tam cierpią, to jest ich ojczyzna, tam żyją, i wymagają naszej pomocy. I Żydzi, i muzułmanie robią wszystko, żeby chrześcijanie się stamtąd wynieśli. Chodzi nam o to, żeby jak najwięcej chrześcijan tam pozostało, bo to jest ziemia Chrystusa, i chrześcijanie tam są na swoim miejscu. A my jesteśmy po to, żeby im pomagać – i materialnie, i duchowo. Korespondujemy, mamy kontakty na formach internetowych. Oni wiedzą, że jak się coś dzieje, to my jesteśmy gotowi pospieszyć z pomocą – z modlitwą, czy pomocą finansową i rzeczową”.

„Zakon realizuje zadania nałożone przez Stolicę Apostolską poprzez współpracę z Patriarchą Jerozolimy. Te zadania każdego roku mają nieco inny profil, ale patrząc ogólnie – członkowie Zakonu na świecie budują również tę bazę finansową Patriarchatu, jest to realny i namacalny dowód działalności , jest to 51% funduszy Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy – tłumaczy Emanuel Bączkowski, kawaler Zakonu – To posłannictwo opieki nad chrześcijanami w Ziemi Świętej, nad ich formacją, nad szkołami, nad wsparciem materialnym, nad opieką w ich potrzebach, jest naszym najważniejszym przesłaniem – głoszenie świadectwa ewangelicznego i pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej”.

Tegoroczne nauki rekolekcyjne prowadzi o. Azariasz Hess, franciszkanin, który mówi o postaciach świętych, które związane były z Ziemią Świętą.

o. Stanisław Tomoń /BPJG/ dr
Za: jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda