Home WiadomościZ kraju Bp Dajczak: Jezus jest zawsze po stronie wykluczonych

Bp Dajczak: Jezus jest zawsze po stronie wykluczonych

Redakcja

O tym, że Jezus jest zawsze po stronie wykluczonych, przypomniał podczas „Rekolekcji dla wszystkich” na Jasnej Górze bp Edward Dajczak. Zachęcał, byśmy „nie stali się nie-Jezusowi, wracali do Jezusowej miłości stojącej zawsze po stronie grzesznika, ale nie by go utwierdzić w grzechu, ale pomóc mu doświadczyć Boga pochylonego nad nim”.

Trzeci, ostatni, dzień „Rekolekcji dla wszystkich” upływa wokół tematu „Miłość i heroizm”. W ramach rekolekcji sprawowana jest Msza św. na Jasnej Górze o godz. 20.00, a o 21.00 Apel Jasnogórski.

Szukając na kartach Pisma św. obrazu Bożej miłości, bp Dajczak wskazał na Jezusa, którego odwaga miłości, swoisty heroizm, wielkość, męstwo Jego miłości objawiają się w tym, że stał się kimś, kogo społeczeństwo nie chciało.

„Myślę, że to jest dzisiaj w tym kontekście bardzo bliskie świadectwo Jezusa. W tym wszystkim, co nas otacza w tym momencie, Jezus decyduje się na to, że będzie prowokował, że społeczeństwo uzna, że przesadził, że coś zrobił nie do zaakceptowania” – mówił duchowny. Wskazał, że tym miejscem niezgody na Jezusa, była Jego odwaga i siła trwania przy ludziach, których inni nie chcą, a nawet nienawidzą, Jezus stanął po stronie wykluczonych. I to ludzie wykluczeni stali się przedmiotem zmagania i walki.

Bp Dajczak apelował, by wciąż i na nowo dawać się poprowadzić „Jezusowemu, niezwykłemu wykładowi miłości”, który jest zapisany na kartach Ewangelii. Zachęcał też, by nie pytać wzorem uczonego z Ewangelii, „kto jest moim bliźnim”, lecz samemu „być bliźnim człowieka”. Zwrócił uwagę, że dziś w kontekście wydarzeń, które przeżywamy, potrzeba nie wojowników, lecz autentycznych uczniów Chrystusa, którzy go wyznają, głoszą i naśladują.

Trzydniowe „Rekolekcje dla wszystkich” – to czas modlitwy, konferencji i katechez on-line. Ich inicjatorami są: Rada Stała i Rada ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski oraz paulini.

Katecheza na kanale YuoTube Jasnej Góry – www.youtube.com

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda