Bp Edward Dajczak do osób konsekrowanych: Bądźcie wyraziście niewygodni

Bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. w koszalińskiej katedrze z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. Mszę św. koncelebrowali wszyscy biskupi pomocniczy oraz biskupi seniorzy diecezji.

Do Koszalina przyjechali przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego. Bp Edward Dajczak przestrzegał ich przed religijnym przyzwyczajeniem w każdej postaci.

– Jeżeli chcemy we własnym życiu urzeczywistnić to, co jest z Boga, musimy Mu pozwolić całkowicie przemienić siebie. Całe dotychczasowe myślenie, wyobrażenia, sposoby postępowania. To jest duże ryzyko i zmagania, które nas, ludzi przerażają. Próbujemy znaleźć złoty środek. Najczęściej wchodzimy w tradycyjne ścieżki, tak jak było, tak jak zawsze, w taki sam sposób. Wtedy stajemy się chrześcijanami z przyzwyczajenia, z utartych ścieżek. One nie zawsze są chrystusowe – zauważył bp Dajczak.  

Hierarcha zaznaczył, że wszyscy ochrzczeni są zaproszeni do podejmowania ryzyka spotkania. Przed osobami konsekrowanymi stoją jednak szczególne wyzwania w życiu i w wierze.

– Całym sensem i programem życia konsekrowanego jest nieustanne zdobywanie się na zgodę. Na zgodę przemienionego myślenia, podążania drogami, niekoniecznie przez nas wymarzonymi. Wszelkie formy przyzwyczajenia wołają o coś nowego, o coś zupełnie nieprzewidzialnego. Czasami będziemy jak światło. Czasami będziemy jak sól. Wyraziście niewygodni. To jest naszym udziałem. Wszystkich uczniów Chrystusa – mówił bp Dajczak.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zauważył, że wszystkie problemy, pytania bez odpowiedzi – także te wewnątrz wspólnot życia konsekrowanego, przerasta się wiarą.

– Ufność ponad wszystko i pomimo wszystko. To jest nasze zadanie. Rozumieć swoją wiarę, która nie jest poukładaną tradycją. Wydaje się, że problemem od strony Kościoła nie jest to, że będziemy zmagali się o to, czy Bóg jest, czy go nie ma. Tylko że przyjmiemy pozę, że my „mamy Boga”. I to będzie nasze nieszczęście. Bo Go nie mamy, jest większy od nas, ciągle Go szukamy na drogach naszego życia. Gdy będziemy dochodzić do świętości i nam się odsłoni, możemy tylko zgiąć kolana – zaakcentował biskup.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej działa 11 instytutów zakonnych męskich i 26 żeńskich; posługuje 124 księży zakonnych, 8 braci i prawie 200 sióstr. Jest także 8 dziewic i 6 wdów konsekrowanych.

2 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Jest to święto osób (kobiet i mężczyzn), które prowadzą życie zakonne. Są także tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewice i wdowy konsekrowane.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ

Fotogaleria Gościa Niedzielnego TUTAJ

Za: www.diecezjakoszalin.pl