Home WiadomościZ kraju Bp Kiciński na Jasnej Górze do sióstr zakonnych: jesteśmy powołani, by być odblaskiem miłości Boga

Bp Kiciński na Jasnej Górze do sióstr zakonnych: jesteśmy powołani, by być odblaskiem miłości Boga

Redakcja

– Miejmy świadomość, że jesteśmy powołani, by być odblaskiem miłości Boga na ziemi – mówił na Jasnej Górze bp Jacek Kiciński. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego celebrował Mszę św. w trzecim i ostatnim dniu 142. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Jego tematem jest świadectwo wiary i rola osób konsekrowanych.

– Doświadczenie miłości Boga i drugiego człowieka sprawia, że każdy czuje się potrzebnym, kochanym i posłanym, by dzielić się miłością Boga we wspólnocie. Pan Jezus daje nam przykazanie, abyśmy się wzajemnie miłowali, tak jak On nas umiłował, a umiłował nas aż po krzyż”- mówił w kazaniu bp Kiciński.

Przypominał, że „Bóg jest miłością, kocha was, potrzebuje i chce się wami posługiwać”. – Pan Jezus okazuje miłosierdzie, uzdrawia, pociesza, leczy i wskrzesza. Ukazuje, że Boża miłość jest ponad wszystko, ale warunek jest jeden, do tej miłości trzeba przyjść i tę miłość trzeba przyjąć – podkreślał.

Bp Kiciński zwrócił uwagę na cztery rzeczywistości ważne w naszym życiu: pierwszą z nich jest powołanie, drugą jest świadomość doświadczenia dramatu, który wydarzył się w raju – czyli oderwania człowieka od źródła miłości, jaką jest sam Chrystus, trzecią rzeczywistością jest przyjęcie miłosierdzia obecnego w Jezusie. – Jego przyjęcie staje się naszą radością. Tą radością jest pokój serca, przebaczenie i dzielenie się miłosierdziem z drugim człowiekiem – podkreślał kaznodzieja.

Bp Kiciński zachęcał do odkrywania wciąż na nowo piękna powołania, odnawiania więzi z Bogiem i budowania relacji we wspólnocie z tymi, do których Bóg nas posyła. – Miejmy świadomość, że jesteśmy powołani, by być odblaskiem miłości Boga na ziemi, pamiętajmy o tym, co się wydarzyło w raju, przyjmijmy miłosierdzie, które Jezus nam daje i podejmijmy z miłością realizację drogi naszej wiary i naszego powołania – mówił.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreślał, że wzorem w odkrywaniu piękna powołania jest Maryja, która pokazuje nam jak budować autentyczną więź z Bogiem i relację we wspólnocie z drugim człowiekiem. – Więź z Bogiem wyrażana jest w słowach: „Oto ja Służebnica Pańska” a relacja z drugim człowiekiem w scenie nawiedzenia św. Elżbiety – mówił biskup.

Spotkania przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych to przede wszystkim formacja, ale także okazja do wymiany doświadczeń co do posługi różnych wspólnot we współczesnym świecie. Przewodnicząca Konferencji s. Dolores Zok zwraca uwagę na koniczność zmian form działania w niektórych wspólnotach zakonnych, w których zaczyna po prostu brakować młodych sióstr.

Zmienia się także proces formacji, coraz więcej jest tzw. późniejszych powołań, po okresie studiów czy pewnego etapu pracy zawodowej kobiet wstępujących do zgromadzeń. I o ile wcześniej w formacji wielki nacisk kładziono na duchowość, obecnie zwraca się także mocno uwagę na sferę psychologiczną, emocjonalną, na łączenie psychologii z teologią.

Temat świadectwa i roli osób konsekrowanych podjął pallotyn bp Adrian Galbas oraz przedstawicielki zgromadzeń: Małych Sióstr Jezusa, Sióstr Zawierzenia, Sióstr Albertynek. Mowa była także o świadectwie osób konsekrowanych w Nowej Ewangelizacji.

– Niezależnie od tego jaką misję wam powierzono, jakąkolwiek posługę klasztorną czy apostolską spełniacie, zawsze zachowujcie w sercu prymat waszego życia konsekrowanego – mówił w drugim dniu spotkania w kazaniu bp Galbas. Podkreślał, że „przeżywane w wierze życie konsekrowane jednoczy ściślej z Bogiem, budzi charyzmaty i czyni posługę nadzwyczajnie owocną”.

Kaznodzieja zwracał też uwagę, że konsekracja może być darem, który jest odpowiedzią na dar Boga nieskończenie większy albo może być daniną: „skoro już muszę być w tej wspólnocie, idę taką drogą – no to składam w ofierze samą siebie”.

– Kiedy odkrywamy to kim jest Bóg dla nas, wtedy w odpowiedzi możemy pokładać w Nim ufność, powierzyć Mu siebie, mogę Mu się oddać – mówił bp Galbas.

W Polsce mamy ponad 100 zgromadzeń zakonnych tzw. czynnych, w których żyje około 17 tys. sióstr w ponad 2 tys. domach zakonnych we wszystkich diecezjach.

it/ BPJasna Góra / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda