Home WiadomościOdeszli do Pana Pożegnania: o. Józef Synowiec OCD

Pożegnania: o. Józef Synowiec OCD

Redakcja

Dnia 09 czerwca 2021 roku, w klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu, w wieku 85 lat, w 67 roku życia zakonnego i 56 roku kapłaństwa, po ciężkiej chorobie zmarł o. Józef od Ducha Świętego (Synowiec).

O. Józef od Ducha Świętego (Synowiec) urodził się 07 października 1936 roku w Chełmie Śląskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Karmelitów Bosych w Wadowicach. W roku 1952 wstąpił do Zakonu Karmelitów Bosych otrzymując habit tego Zakonu w klasztorze w Czernej dnia 16 sierpnia 1952 roku. Swoją pierwszą profesję zakonną złożył w Czernej dnia 17 sierpnia 1953 roku, po czym rozpoczął studia filozoficzne w Seminarium zakonnym w Poznaniu, a następnie studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Krakowie. Dnia 09 listopada 1958 roku złożył swoją profesję uroczystą w klasztorze w Poznaniu. Został wyświęcony na kapłana w Krakowie dnia 22 czerwca 1964 roku z rąk biskupa Juliana Groblickiego.

Po święceniach kapłańskich pracował kolejno w następujących klasztorach: 1964 – Kraków: opiekun chorych, asystent Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego; 1966 – Poznań: pomoc w różnych parafiach miasta; 1968 – Czerna: spowiednik sióstr, rekolekcjonista; 1969 – Lublin: katecheta, spowiednik sióstr, asystent Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego; 1971 – Łódź: wikariusz parafialny, opiekun chorych; 1980 – Kluszkowce: wikariusz parafialny, katecheta; 1981 – Wrocław: katecheta, ekonom klasztoru; 1986 – Lublin: katecheta, asystent Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych; 1988 – Warszawa: katecheta.

Od roku 1991 o. Józef rozpoczął swoją przygodę duszpasterską w Republice Białorusi, gdzie odradzały się powoli struktury Kościoła Katolickiego po okresie głębokiego komunizmu. Pracował w karmelitańskich placówkach na Białorusi: w Gudogaju, Konstantynowie, Sołach, Sylwanowcach i Naroczy. Włączył się z zapałem i gorliwością w dzieło ewangelizacji dzieci i młodzieży, prowadzone często w niełatwych prowizorycznych warunkach bytowych. Miał także duży wkład w trudnym procesie odbudowy obecności Karmelitów Bosych na terytorium Białorusi. Jego obecność, otwartość i duszpasterski zapał wywarły wielki wpływ na proces stabilizacji życia karmelitańskich wspólnot.

Po szesnastu latach pracy na Białorusi, w roku 2007, z powodu problemów wizowych zmuszony był powrócić do Polski. Po powrocie przebywał i pracował w klasztorze w Zamartem koło Chojnic. Od roku 2012 aż do śmierci był konwentualnym w klasztorze Karmelitów Bosych w Poznaniu, gdzie posługiwał w diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa.

Pogrzeb o. Józefa odbył się 14 czerwca br., o godz. 11.30, w Sanktuarium Świętego Józefa (Klasztorze Karmelitów Bosych) w Poznaniu. Uroczystościom przewodniczył o. Prowincjał Jan Piotr Malicki OCD.

o. Grzegorz A. Malec OCD, sekr. Prow.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda