Home WiadomościZ kraju Bp Muskus: Na geniuszu kobiet opiera się życie naszych rodzin i wspólnot

Bp Muskus: Na geniuszu kobiet opiera się życie naszych rodzin i wspólnot

Redakcja

Krakowski biskup pomocniczy poświęcił nowe szaty i korony dla Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki.

Uroczystość odbyła się z okazji 25. rocznicy koronacji cudownego wizerunku Maryi i zgromadziła w kościele ojców franciszkanów w Wieliczce mieszkańców miasta, górników, przedstawicieli wspólnot i stowarzyszeń oraz władze lokalne z burmistrzem Arturem Koziołem.

W homilii bp Damian Muskus OFM mówił, że Matka Jezusa jest wzorem “uważności na potrzeby drugiego człowieka, wzorem zaangażowania i całkowitego zaufania Synowi”. – Jest także przykładem geniuszu kobiet, które są dyskretnie czuwające i nie pozostają bierne, gdy trzeba działać, gdy potrzebna jest pomoc i interwencja. Jest przykładem geniuszu kobiet, które intuicyjnie wiedzą, jak postąpić w sytuacjach kryzysowych – podkreślał.

Jak zauważył, przykładem działania tego kobiecego geniuszu jest czas pandemii, kiedy to właśnie kobiety: lekarki, pielęgniarki, salowe, siostry zakonne, wolontariuszki, bez wahania i z narażeniem życia, objęły troską osoby starsze, chore i niepełnosprawne, podopiecznych domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

– Często musiały podjąć decyzję o opuszczeniu swoich rodzin i wspólnot, by pójść tam, gdzie nikt nie chciał iść, mierząc się ze swoim strachem, ale także, niestety, nierzadko z sąsiedzkim ostracyzmem. Za ich odwagę i poświęcenie, za ich zaufanie Bożej Opatrzności, za to, że dzięki nim udało się uratować wiele ludzkich istnień, pragniemy im z całego serca podziękować – mówił bp Muskus.

Dodał, że kobiecy geniusz objawia się jednak nie tylko w sytuacjach tak dramatycznych, jak pandemia. – Na tym geniuszu opiera się życie naszych rodzin i wspólnot. Kim byśmy byli bez naszych mam, sióstr, mężowie powiedzą żon, bez tych cichych bohaterek codzienności, które czuwają nad nami od najwcześniejszych lat, napełniają miłością dom i nie liczą godzin poświęconych na codzienną żmudną pracę i troskę o bliskich – zaznaczył.

Wspominając wydarzenia sprzed ćwierćwiecza hierarcha przywołał św. Jana Pawła II, który poświęcił królewskie diademy i kard. Franciszka Macharskiego, “dobrego pasterza Kościoła krakowskiego”, który nałożył je na cudowny wizerunek Pani Wielickiej. – Niech ci dwaj czciciele Matki Jezusa staną się dla nas wszystkich wzorem miłości do Maryi – zachęcał.

Na koniec hierarcha zawierzył Matce Bożej Łaskawej chorych i cierpiących, a także tych, którzy im profesjonalną pomoc, by “byli dla nich znakami nadziei i zawsze stawiali ich w centrum swojej posługi”. – Prośmy za nas samych, byśmy mieli odwagę budowania sieci solidarności i otaczali nią tych, którzy doświadczają różnego rodzaju bólu i niedomagań – modlił się biskup.

Nowa suknia i korony są wotum wdzięczności za 4 wieki opieki Matki Bożej Łaskawej nad ziemią wielicką. Szaty utrzymane są w oryginalnej kolorystyce obrazu. – Czerwień oznacza cierpienie Matki na drodze krzyżowej Jezusa, a kolor niebieski jest symbolem nieba – wyjaśnia o. Jacek Biegajło OFM, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce.

Suknia Maryi została ozdobiona złotymi elementami, m.in. lilijkami andegaweńskimi. Wykonana jest z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów i pereł. Oprócz koron, głowę Maryi otacza wieniec z 12 gwiazd, w nawiązaniu do Apokalipsy św. Jana.

Nowe szaty Księżnej Wieliczki powstały w pracowni Mariusza Drapikowskiego, dzięki hojności firm i osób prywatnych. Są wspólnym dziełem społeczności solnego miasta, które ratowała od bombardowań, epidemii, katastrof w kopalni.

Za: www.krakow.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda