Home WiadomościZ kraju Bp Nitkiewicz: Dzień Życia Konsekrowanego, to okazja, by dziękować Bogu za dar powołania

Bp Nitkiewicz: Dzień Życia Konsekrowanego, to okazja, by dziękować Bogu za dar powołania

Redakcja

Dzień Życia Konsekrowanego, to wspaniała okazja, by wspólnie dziękować Bogu za dar powołania każdej i każdego z Was – napisał bp Krzysztof Nitkiewicz w liście do osób zakonnych z okazji 25. Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, którego świętowanie odbywać się będzie 2 lutego w diecezji sandomierskiej.

Biskup sandomierski pozdrowił osoby konsekrowane słowami św. Pawła z Listu do Efezjan: „Pokój braciom i miłość wraz z wiarą od Boga Ojca i Pana naszego Jezusa Chrystusa. Łaska niech będzie ze wszystkimi, którzy miłują Pana naszego Jezusa Chrystusa w nieskazitelności” (Ef 6,23-24).

Jednocześnie zwrócił uwagę, że z powodu ograniczeń epidemicznych Dzień Życia Konsekrowanego będzie przeżywany zasadniczo w lokalnych wspólnotach zakonnych.

– Od roku niepokoją nasze serca wieści płynące z „zakażonego świata”, które napawają nas lękiem, a czasem, po ludzku, wielkim zagubieniem. W takich trudnych momentach chcemy wołać za św. Piotrem: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6,68). Umocnieni zbawienną obecnością naszego Pana dojrzewamy w wierności, która często jest wystawiana na próby i doświadczenia. Pragniemy dawać odwagę, pogodne świadectwo, uczestniczyć w każdym utrapieniu. Pragniemy troszczyć się i być blisko z najmniejszymi, służyć kosztem życia (por. Franciszek, Fratelli Tutti, II)” – pisze ordynariusz.

Hierarcha zwrócił uwagę, że Dzień Życia Konsekrowanego to sprzyjająca okazja, aby dziękować Panu za wszystkich, którzy są wezwani przez Niego do praktykowania rad ewangelicznych i „wiernie według nich żyją” i w szczególny sposób poświęcają się Chrystusowi, „który sam będąc dziewiczy i ubogi (por. Mt 8,20; Łk 9,58), przez swoje posłuszeństwo, aż do śmierci krzyżowej (por. Flp 2,8) odkupił i uświęcił ludzi.

– Składamy dzisiaj wraz z Wami tę dziękczynną modlitwę i uwielbienie za „wybranie wasze” (por. 1 Tes 1,4). Radując się łaską waszego powołania do życia zakonnego, pragnę życzyć – także słowami św. Pawła: Pan „niech da wam światłe oczy serca tak, byście wiedzieli czym jest nadzieja waszego powołania, czym bogactwo chwały Jego dziedzictwa wśród świętych” (Ef 1,18)” – czytamy w liście.

Ordynariusz podkreślił, że każdą osobę zakonną poleca Maryi, Matce Bożej, która jest wzorem życia konsekrowanego oraz św. Józefowi, Jej Oblubieńcowi, w Roku jemu poświęconym.

– Niech św. Józef „okaże się ojcem także i Wam, i prowadzi Was na drodze życia, niech wyjedna Wam łaskę, miłosierdzie i odwagę” (Patris Corde, 7) w codziennym dawaniu ewangelicznego świadectwa. Radość z oddania Bogu i bezinteresowna miłość bliźniego niech będą mocniejsze niż wszelkie zło i nieszczęście pandemii, którego od roku boleśnie doświadczamy. Realizując i rozwijając charyzmat własnej rodziny zakonnej, nieście żywą wiarę, niezachwianą nadzieję i szlachetną miłość całej udręczonej cierpieniem ludzkiej rodzinie – zaapelował hierarcha.

Na zakończenie bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił wszystkim osobom konsekrowanym za ich codzienny trud świadectwa bliskości z Bogiem swojego serdecznego błogosławieństwa.

W diecezji sandomierskiej posługują 402 osoby życia konsekrowanego. W 9 męskich zgromadzeniach zakonnych pracuje 77 zakonników. W 17 żeńskich zgromadzeniach znajduje się 40 domów zakonnych. Swoje powołanie realizuje 395 sióstr. Wśród osób świeckich konsekrowanych jest pięć dziewic oraz jedna wdowa.

apis / Sandomierz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda