Home WiadomościZ kraju Słowo Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy na Dnia Życia Konsekrowanego

Słowo Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy na Dnia Życia Konsekrowanego

Redakcja

Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego,

Dnia 2 lutego w liturgii Kościoła będziemy przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest już wieloletnią tradycją, że w tym dniu otaczamy modlitwą Osoby Życia Konsekrowanego, dziękując Bogu za dar ich powołania oraz prosząc o wierność i męstwo w praktykowaniu ewangelicznych rad dla nich. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to także okazja, by prosić Jezusa – Mistrza życia posłusznego, ubogiego i czystego – aby rozpalał w sercach młodych pragnienie życia dla Królestwa Bożego we wspólnotach konsekrowanych, które dla świata zawsze są znakiem rzeczywistości nadprzyrodzonych.

Mając na uwadze sytuację pandemiczną w naszej Ojczyźnie oraz uwzględniając stosowne przepisy sanitarne, chciałbym prosić Was, byście tegoroczny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeżyli w swoich wspólnotach parafialnych w łączności z uroczystościami diecezjalnymi. W lokalnych społecznościach, w których na co dzień żyjecie, po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów z Księżmi Proboszczami, proszę byście uczestniczyli w uroczystej liturgii, podczas której publicznie odnowicie swoją zakonną profesję. Zachęcam też do skorzystania z materiałów liturgicznych przygotowanych na ten dzień.

Choć zmienia się formuła naszego świętowania, to wdzięczność Bogu za życie konsekrowane pozostaje niewymowna. Dziękuję za Waszą obecność w Kościele Siedleckim, dziękuję za Wasze oddanie, poświęcenie i święte życie. Wiem, że pandemia nie ominęła Waszych wspólnot i mocno naznaczyła Wasze życie. Jestem wdzięczny Wam za to, że Wasza posługa i gotowość służby, nie straciły nic ze swej ofiarności. Dziękuję, że pomimo wyzwań obecnego czasu trwacie przy Jezusie, Światłości Świata i Maryi, Jego Matce. Wszystkich Was noszę w swoim sercu i zapewniam o modlitwie.

Z błogosławieństwem pasterskim

+ Kazimierz Gurda

BISKUP SIEDLECKI

L.dz. 65/2021

Siedlce, dnia 22 stycznia 2021 r.


Czcigodni Księża Proboszczowie,

w święto Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego – wraz z całym Kościołem będziemy przeżywali w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Kolejny już raz zechcemy dobremu Bogu dziękować za tych, którzy w swoim życiu kroczą drogą rad ewangelicznych, a jednocześnie prosić o potrzebne dla nich łaski w realizacji tego powołania. Dotychczas diecezjalne obchody tego święta – z udziałem przedstawicieli osób życia konsekrowanego ze wszystkich wspólnot istniejących na terenie naszej diecezji – miały miejsce w Katedrze Siedleckiej.

Mając jednak na uwadze trwającą pandemię koronawirusa oraz uwzględniając stosowne przepisy sanitarne, decyzją Przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski oraz Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich i Męskich, w tym roku obchody tego święta będą przeżywane we wspólnotach parafialnych. Dlatego bardzo proszę Czcigodnych Księży Proboszczów tych parafii, gdzie na co dzień żyją i posługują osoby konsekrowane o zorganizowanie obchodów tego święta w kościołach parafialnych, o celebrowanie Eucharystii z udziałem osób życia konsekrowanego, podczas której publicznie odnowią one swoją zakonną profesję.

Proszę, aby we wszystkich parafiach w święto Ofiarowania Pańskiego – dziękując za obecność i posługę osób życia konsekrowanego w Kościele Siedleckim, ale także za liczne grono powołanych z naszej diecezji – modlić się o potrzebne dla nich dary Boże i wierność Jezusowi. Niech nie zabraknie również błagalnej modlitwy o nowe powołania i odwagę pójścia za Chrystusem dla tych, którzy pragną w dzisiejszym świecie poświęcić się Bogu w życiu konsekrowanym.

Przypominam, że ofiary na tace zbierane w dniu 2 lutego są przeznaczone na rzecz zakonów kontemplacyjnych. Zachęcam również do skorzystania z przesłanych do parafii przez Wydział Duszpasterstwa naszej Kurii Diecezjalnej materiałów liturgicznych przygotowanych na obchody tego święta.

Z błogosławieństwem pasterskim

+ Kazimierz Gurda

 BISKUP SIEDLECKI

L.dz. 66/2021

Siedlce, dnia 22 stycznia 2021 r.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda