Home WiadomościZ kraju Bp Pindel do osób konsekrowanych: zaproście młodych do Kościoła

Bp Pindel do osób konsekrowanych: zaproście młodych do Kościoła

Redakcja

Na to, jak ważne jest towarzyszenie młodym rozpoznającym swoje powołanie zwrócił uwagę bp Roman Pindel podczas liturgii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki nawiązał w ten sposób do wezwania, jakie w swym liście umieścił przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Bp Pindel w asyście kilkunastu kapłanów przewodniczył 2 lutego 2019 r. Eucharystii z okazji święta Ofiarowania Pańskiego i Dnia Życia Konsekrowanego. W bielskiej świątyni modliło się około stu sióstr zakonnych ze zgromadzeń działających na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni byli przełożeni zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz stowarzyszeń apostolskich, które funkcjonują na Podbeskidziu. Uczestnicy liturgii przeszli w procesji ze świecami wokół świątyni, odnowili także śluby i przyrzeczenia zakonne. Przed Eucharystią adorację Najświętszego Sakramentem poprowadził o. Arkadiusz Bąk OFMConv z Harmęż.

W homilii bp Pindel, odwołując się do czytania z Łukaszowej Ewangelii, zwrócił uwagę na wierność Józefa i Maryi, którą zachowują wobec prawa Bożego i przymierza z Bogiem. Przypomniał o religijnych rytuałach towarzyszących przyjściu na świat Jezusa: obrzezaniu, ofiarowaniu w świątyni i oczyszczeniu Maryi zgodnie z zasadami Prawa Mojżeszowego.

Duchowny zaznaczył, że dzisiejsza obecność osób konsekrowanych w świątyniach ma wyrazić ich wierność wobec prawa Bożego i samej konsekracji. Przy tej okazji wyjaśnił, że pierwsza konsekracja dokonała się poprzez chrzest, a następnie podczas ślubów wieczystych.

„Tę pierwszą konsekrację zawdzięczamy rodzicom, którzy, tak jak rodzice Jezusa, przynieśli nas do świątyni, aby kapłan obmył nas wodą chrztu i włączył do wspólnoty Kościoła, do wspólnoty z Boga, który jest naszym Ojcem. W ten sposób staliśmy się dziećmi Bożymi. Druga konsekracja dokonała się przez naszą odpowiedź na odkryte powołanie i przez złożenie ślubów. W ten sposób dołączyliśmy do tych, którzy przed nami tworzyli określoną wspólnotę, duchowość i posługiwali według określonych charyzmatów oraz tego charyzmatu danego zakonu czy zgromadzenia” – dodał hierarcha.

Biskup odwołał się do listu, jaki z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego napisał bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zdaniem bp. Pindla, obecne w liście wezwanie do towarzyszenia młodym na drodze wiary i zachęta do obecności osób konsekrowanych w codzienności ludzi młodych wydaje się być tematem niezwykle aktualnym.

„Dziś wielu konsekrowanych jest obecnych na różne sposoby w życiu ludzi młodych. Również wiele klasztorów i domów zakonnych staje się domami modlitwy, w których młodzi doświadczają spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Dzięki temu Kościół jest dla nich domem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, i w którym doświadczy miłości, dobroci oraz wzajemnego szacunku” – cytował kaznodzieja list na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Bp Pindel zauważył, że w opisanej przez Łukasza scenie ewangelicznej, do liczącego zaledwie 40 dni życia Jezusa, którego przynoszą do świątyni rodzice, wychodzą starzy ludzie, osoby poświęcone Bogu: kapłan, starzec Symeon i prorokini Anna.

„Człowiek młody z wielkim trudem rozpoznaje swoje powołanie. Obserwujemy to przyglądając się procesowi przyjmowania do zakonów i zgromadzeń. Młody człowiek z lękiem podejmuje decyzje i musi pokonać wiele trudności i uprzedzeń związanych z jego domem i osobistym życiem. Musi wiele pokonać, aby zapukać do furty klasztornej” – dodał.

Pod koniec liturgii biskup wręczył listy gratulacyjne siostrom i księżom zakonnym obchodzącym okrągłe jubileusze – 70-lecia, 65-lecia, 60-lecia, 40-lecia, 50-lecia, 25-lecia ślubów zakonnych. Hierarcha udzielił także błogosławieństwa apostolskiego. […]

W imieniu wszystkich zebranych słowa podziękowania wobec ordynariusza wypowiedział m.in. Wikariusz Biskupi do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o. Piotr Cuber. Zdaniem franciszkanina, „zakony w Kościele i chrześcijanie w tym świecie mają być duszą, zaczynem, chlebem, dającym wzrost i smak”. „Na co dzień pozostają gdzieś w tyle, raz w roku wychodząc do światła pokazują się nie po to, by zbierać zaszczyty, ale by podziękować za swoje powołania i prosić o błogosławieństwo i siłę do pełnienia posługi” – zaznaczył.

Świąteczne spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie przy stole.

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej istnieje 61 klasztorów, należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych. Działa tu też 29 męskich domów zakonnych, należących do kilkunastu zgromadzeń męskich. Kapłani zakonni prowadzą 17 parafii na Podbeskidziu.

Za: diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda