Home WiadomościZ kraju Bp Pindel do osób konsekrowanych: odkrywajmy swoje powołanie w powołaniu

Bp Pindel do osób konsekrowanych: odkrywajmy swoje powołanie w powołaniu

Redakcja

O odkrywaniu nowego powołania w swoim dotychczasowym powołaniu zakonnym przypomniał bp Roman Pindel podczas liturgii w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Ordynariusz bielsko-żywiecki w asyście kilkunastu kapłanów przewodniczył 2 lutego Eucharystii z okazji święta Ofiarowania Pańskiego i Dnia Życia Konsekrowanego.

W bielskiej świątyni modliło się około stu sióstr zakonnych ze zgromadzeń działających na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni byli przełożeni działających na Podbeskidziu zgromadzeń i instytutów zakonnych i stowarzyszeń apostolskich. Uczestnicy liturgii przeszli w procesji ze świecami wokół świątyni, odnowili także śluby i przyrzeczenia zakonne.

W homilii bp Pindel zachęcił, by przypatrzeć się, w jaki sposób odkrywanie nowego powołania w dotychczasowym powołaniu zakonnym staje się nowym sposobem konsekracji, mimo przyjęcia wcześniej konkretnego charyzmatu zakonu czy zgromadzenia.

„W dniu dzisiejszym dobrze, żebyśmy się także widzieli w Kościele, jako mężczyźni i kobiety powołani do bardzo szczególnego świadectwa, ale także powołani do tego miejsca w Kościele, gdzie jesteśmy” – zauważył, odwołując się do „Vita Consecrata” – posynodalnej adhortacji Jana Pawła II z 1996 roku.

„A więc mamy charyzmat, który został zapisany w formie reguły, statutów, zakonnej konstytucji, ale i odkrywamy charyzmat osobisty niepowtarzalny, wyrażający się w podjęciu nowego powołania w tym pierwszym powołaniu” – dodał.

Bp Pindel nawiązał też do listu bp. Kazimierza Gurdy, przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, wystosowanego z okazji 2 Dnia Życia Konsekrowanego. W dokumencie tym, jak zauważył bielsko-żywiecki biskup, znalazła się zachęta do konsekracji chrztu i konsekracji zakonnych, oraz ponownego ofiarowania siebie w służbie Bogu i ludziom.

„To się dokonuje wtedy, kiedy odkrywamy dzień po dniu łaskę, dary, to nowe powołanie – powołanie w powołaniu. Z tym się wiąże także powrót do dnia naszej konsekracji zakonnej, która jest związana z konsekracją pierwszą, przez chrzest. Ten powrót oznacza odnowienie w sobie charyzmatu, pochodzącego od Ducha Świętego, który jest w nas od momentu chrztu” – wyjaśnił, przypominając, że jest to powrót do życiowej decyzji ślubów zakonnych i towarzyszącego im wówczas radykalizmu.

Po Mszy św. biskup wręczył listy gratulacyjne siostrom obchodzącym okrągłe jubileusze – od 60-lecia, 50-lecia do 25-lecia ślubów zakonnych.

W imieniu wszystkich zebranych słowa podziękowania wobec ordynariusza wypowiedzieli referent ds. instytutów życia konsekrowanego dla zakonów i zgromadzeń męskich ks. Tadeusz Słonina SDS oraz przedstawiciel Braci Albertynów z Bulowic, który przypomniał o 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta, patrona ubogich.

Przed liturgią odbyła się adoracja eucharystyczna, podczas której modlono się m. in. słowami Litanii do św. Brata Alberta.

Świąteczne spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie przy stole.

Na terenie diecezji bielsko-żywieckiej istnieje 61 klasztorów, należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych. Działa tu też 29 męskich domów zakonnych, należących do kilkunastu zgromadzeń męskich . Kapłani zakonni prowadzą 17 parafii na Podbeskidziu.

Więcej na: www.diecezja.bielsko.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda