Home WiadomościZ kraju Dzień Życia Konsekrowanego w Bydgoszczy

Dzień Życia Konsekrowanego w Bydgoszczy

Redakcja

„Tylko człowiek o jasno sprecyzowanej własnej tożsamości, jest zdolny wyjść naprzeciw tym wszystkim wyzwaniom, które przed nim stają” – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego 2 lutego do bydgoskiej katedry przybyły osoby konsekrowane, duchowieństwo i wierni świeccy. Modlitwa w święto Ofiarowania Pańskiego była dziękczynieniem za wszystkich, którzy na co dzień swoje życie poświęcają Bogu. W Polsce działa obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których przynależy ponad 32 tys. osób. – Jednocześnie dostrzegamy kryzys powołań, co także może być rozumiane jako kryzys całego Kościoła – mówił pasterz diecezji.

Jednym ze źródeł takiej sytuacji – jak podkreślił ordynariusz – jest spadek dzietności. Kolejny wymiar kryzysu, który dotyczy nie tylko zgromadzeń zakonnych, ale całego Kościoła – według pasterza – wynika ze zderzenia ze współczesną sytuacją multikulturową. – Jesteśmy świadkami wzmożonej agresji skierowanej już nie tylko przeciwko samemu Kościołowi, ale przeciwko chrześcijańskiej kulturze, przesłaniu, na którym do tej pory budował się cały cywilizowany świat. To sytuacja, w której chrześcijanie, zgromadzenia zakonne muszą na nowo się odnaleźć. Trzeba przemyśleć, jakie świadectwa chrześcijańskiego życia byłyby dziś najwłaściwsze – powiedział.

Jak dodał hierarcha, tylko człowiek o jasno sprecyzowanej własnej tożsamości jest zdolny wyjść naprzeciw tym wszystkim wyzwaniom, które przed nim stają. – Tego także muszą się uczyć i wkomponowywać to wszystko w swój charyzmat poszczególne zgromadzenia zakonne. Po to, by na nowo odkryć swoją rolę, znaczenie, powołanie we współczesnym multikulturowym świecie, który zgubił Boga i szamocze się w niesamowitej pustce – przekonywał bp Jan Tyrawa.

Na terenie diecezji bydgoskiej działa trzynaście zakonów żeńskich i dziewięć męskich. – Święto Ofiarowania Pańskiego dla osób konsekrowanych jest przypomnieniem momentu, w którym ofiarowały swoje życie na służbę Bogu i ludziom. W tym dniu spotykamy się w sercu diecezji, czyli katedrze, na wspólnej Eucharystii, podczas której dziękujemy Chrystusowi za dar powołania, odnawiając jednocześnie śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa – powiedziała s. Marta Urszula Pankowska CSSE. Referentka ds. życia konsekrowanego dodała, że współczesny świat oczekuje od zakonników i sióstr zakonnych prawdziwego świadectwa życia w bliskości Pana Boga. – Dziękując Panu Bogu za dar życia konsekrowanego, za łaskę wybrania, prośmy, byśmy wytrwali w nadziei. Niech w dzisiejszym świecie nie zabraknie tych, którzy niosą światło Chrystusa i głoszą Jego chwałę – powiedział proboszcz katedry ks. prałat Stanisław Kotowski.

Więcej (zdjęcia) na: www.diecezja.bydgoszcz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda