Home WiadomościZ kraju Bp Pindel w Krakowie-Mogile: wyznajmy, że Jego śmierć daje nam życie wieczne

Bp Pindel w Krakowie-Mogile: wyznajmy, że Jego śmierć daje nam życie wieczne

Redakcja

W takich miejscach jak to, padamy na kolana, adorujemy, wzywamy modlitwą i pieśnią samego Pana” – powiedział 19 września br. biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas uroczystej Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile.

„Bóg, który powołał świat do istnienia, zapragnął wyrwać człowiek ze wszystkiego, co go zniewala i obdarzyć godnością dziecka Bożego. Przez śmierć Jezusa na krzyżu Bóg dokonał tego wobec wszystkich ludzi, na podobieństwo aktu wyzwolenia niewolnika, spodziewając się, że wielu usłyszy o możliwości wyrwania z niewoli śmierci, grzechu i szatana. Wielu uwierzy w możliwość zbawienia w Jezusie i trwać będzie w wolności dzieci Bożych” – podkreślił w homilii biskup i przypomniał, że kto z wiarą zwraca się do Jezusa, otrzymuje odpuszczenia grzechów.

Duchowny zaproponował, by prześledzić tę jedyną drogę, jaką przebył odwieczny Syn Boży, „który przyjął śmiertelne ciało, by w nim zadać śmierć grzechowi”. Zaznaczył, że zmartwychwstanie Jezusa, po złożeniu ofiary dla zbawienia świata, to największe wywyższenie dla okazania zwycięstwa nad śmiercią i szatana.

„W takich miejscach jak to czcigodne, w którym cudowny krzyż doznaje wywyższenia, padamy na kolana, adorujemy, wzywamy modlitwą i pieśnią samego Pana” – dodał biskup.

Jak zaznaczył Święto Podwyższenia Krzyża pomaga uznać ogrom miłości Jezusa do grzesznego człowieka. „Dobrze, że przypomina nam drogę, jaką przebył Boży Syn dla naszego zbawienia” – zwrócił uwagę i wezwał, by nie poprzestawać na wyrażaniu tylko zewnętrznych oznak czci wobec krzyża zbawienia.

„Pójdźmy w głąb, docierajmy w sercu do samego Jezusa, rozpamiętujemy Jego cierpienie i mękę. Wyznawajmy z wiarę, że to Jego śmierć daje nam życie wieczne” – poprosił duchowny i wskazał, że takie świętowanie podwyższenia krzyża powinno dokonywać się codziennie, nie tylko w samo święto i tygodniowe dni odpustu.

Opactwo Cystersów znajduje się na terenie dawnej wsi Mogiła w Nowej Hucie. Cystersi zostali sprowadzeni do Krakowa w 1222 roku przez biskupa Iwona Odrowąża, ich zadaniem była ewangelizacja i rozgłaszanie Chrystusowej nauki. Klasztor wielokrotnie odwiedzały ważne osobistości: władcy, ludzie kultury, sztuki i nauki. Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile pozostaje najważniejszym ośrodkiem kultu Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce. Opactwo od 1961 roku posiada relikwie Krzyża Świętego, pochodzące z bazyliki Santa Croce w Rzymie. W Sanktuarium znajduje się również wizerunek Pana Jezusa Mogilskiego. Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego przyciąga do mogilskiego Sanktuarium wielu pielgrzymów. Po uroczystej Mszy św. odpustowej ma miejsce procesja, podczas której niesione są relikwie Krzyża Świętego, którymi na zakończenie wszyscy wierni zostają pobłogosławieni.

rk / Kraków
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda