Home WiadomościZ kraju S. Jarkowska: Kościół bez ran nie jest prawdziwym Kościołem

S. Jarkowska: Kościół bez ran nie jest prawdziwym Kościołem

Redakcja

Tak jak Kościół bez ran nie jest prawdziwym Kościołem, tak i my nie jesteśmy prawdziwymi ludźmi, jeśli nie uznamy zranień, które nosimy w sobie – powiedziała siostra Agnieszka Jarkowska SCdSC pracująca na Słowacji podczas briefingu na międzynarodowej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej, która odbywa się w dniach 19-22 września w Warszawie.

W briefingu prasowym wzięli udział: O. Hans Zollner – członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich; Siostra Agnieszka Jarkowska SCdSC – (Słowacja), o. Adam Żak SJ – koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor COD. Wydarzenie poprowadził ks. Piotr Studnicki – kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

O. Zollner SJ, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich podkreślił, że trzy lata temu została powzięta decyzja, aby konferencje odbywały się również poza Rzymem i aby w pierwszej kolejności skoncentrować się na regionie Europy środkowo-wschodniej. „Zamiarem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich było zachęcenie Kościołów z tej części świata, aby podjąć pracę na rzecz osób zranionych, która będzie koncentrowała się na wysłuchaniu ofiar, ale też na innych inicjatywach, ażeby środki ochrony były nie tylko skodyfikowane, ale by mogły zostać wcielone w życie” – zauważył.

O. Zollner SJ przyznał, że decyzja, aby konferencja odbywała się w Warszawie, zapadła dwa lata temu, ale trzeba ją było przekładać trzykrotnie ze względu na pandemię. „Chcieliśmy ją zorganizować w formie stacjonarnej, bo o takich tematach jak wykorzystywanie seksualne trudno jest mówić uczestnicząc w spotkaniu na zoomie. Jako Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich chcieliśmy, aby gospodarzem była Polska, gdyż Polska jest największym krajem katolickim w tym regionie i ma największe zaplecze instytucjonalne. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Polska podjęła trud bycia gospodarzem tejże konferencji. Mamy nadzieję, że prace podczas tego wydarzenia pozwolą nam poczynić jeszcze większe postępy” – podkreślił.

Siostra Agnieszka Jarkowska SCdSC, polska zakonnica posługująca na Słowacji, która pracuje w Centrum Ochrony Dzieci w Koszycach i prowadzi kursy dla księży, świeckich, pedagogów opowiedziała o pracy prewencyjnej, tworzeniu procedur oraz pracy z ofiarami wykorzystania seksualnego. „Przyjechałam na tę konferencję z przekonaniem, że z jednej strony nic się od razu nie zmieni, ale również z nadzieją, że możemy wymienić się doświadczeniami i wspierać się” – zauważyła. – Najważniejsze jest spotkanie z ofiarami, gdy możemy ich wysłuchać, trzymać za rękę i razem z nimi płakać. Ich doświadczenie może nam pomóc otworzyć oczy i pomóc bardziej rozumieć. Oni też są prawdziwymi specjalistami od prewencji i od nich powinniśmy się uczyć, jak chronić małoletnich – mówiła.

S. Jarkowska przywołała porównanie, które pojawiło się podczas pracy w grupach, że tak jak Jezus bez ran nie jest prawdziwym Chrystusem, tak jak Kościół bez ran nie jest prawdziwym Kościołem, tak i my nie jesteśmy prawdziwymi ludźmi jeśli nie uznamy zranień, które nosimy w sobie. Każdy z nas nosi w sobie zranienia. Dla mnie najważniejsze jest usłyszeć o tej ranie, którą nosi drugi człowiek.

„Dzięki kontaktom, które się nawiązywały, rosło pragnienie międzynarodowego spotkania. Mamy w dużej mierze wspólną historię i wspólne doświadczenie oraz pewne opóźnienie w podjęciu pracy w kwestii ochrony dzieci i młodzieży” – ocenił o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz dyrektor Centrum Ochrony Dziecka. Dodał, że w krajach naszego regionu powstały centra z programami prewencyjnymi w kwestii ochrony małoletnich. „Są to znaki, że mamy swoje doświadczenie, możemy się już nim wymieniać i nie musimy już tylko uczyć się od Ameryki czy Irlandii” – zaznaczył.

W dniach 19-22 września odbywa się w Warszawie międzynarodowa konferencja o ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski. W spotkaniu zatytułowanym „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych” biorą udział przedstawiciele Episkopatów i osób pracujących w obszarze ochrony dzieci i młodzieży w 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

BP KEP/gie / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda