Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi – Kazimierz Dolny: uroczystość jubileuszu koronacji

Bracia Mniejsi – Kazimierz Dolny: uroczystość jubileuszu koronacji

Redakcja

W niedzielę 29 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym świętowano jubileusz 35-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Zwiastowania.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP w renesansowej farze kazimierskiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, gdzie została przyniesiona kopia obrazu Matki Bożej Pani Kazimierskiej z franciszkańskiego Sanktuarium Zwiastowania NMP. O godz. 12.00 Mszy św. dziękczynnej przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebrowało 21 kapłanów, m.in.: Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, były Prowincjał o. Wacław Michalczyk OFM – za jego kadencji miała miejsce koronacja obrazu, definitorzy: o. Nikodem Gdyk OFM, o. Krzysztof Bobak OFM i o. Grzegorz Chomiuk OFM; miejscowy gwardian i kustosz Sanktuarium o. Bernard Potępa OFM,  wicemagister Nowicjatu o. Piotr Mróz OFM, misjonarze: o. Jonasz Madej OFM i o. Roger Mularczyk OFM oraz proboszcz kazimierskiej parafii ks. prałat Tomasz Lewniewski i dziekan dekanatu ks. kan. Jerzy Ważny (kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy – gdzie 31 sierpnia 1986 r. ks. kard. Franciszek Macharski koronował kazimierskiego wizerunek Matki Bożej Zwiastowania). Dotychczasowych kustoszy kazimierskich reprezentował o. Konstanty Ciaranek OFM, a kustoszy Sanktuariów Prowincji o. Damian Bieńkowski OFM z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce; Wspólnotę kazimierską z tamtych czasów jedyny żyjący o. Roger Mularczyk OFM.

W uroczystościach uczestniczyli: burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Opoka, Przeor Honorowy Zakonu Rycerzy i Szpitalników św. Łazarza prof. Julian Dutka OSLJ, siostry zakonne, nasi nowicjusze i klerycy oraz licznie przybyli w regionalnych strojach ludowych uczestnicy 55. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, którzy bardzo aktywnie właczyli się w liturgię Eucharystii, stanowiąc jej piękną i barwną oprawę słowną i muzyczną.

Po Eucharystii wyruszyła z fary kazimierskiej procesja z kopią słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Zwiastowania, niesiona przez strażaków z Bochotnicy, Dąbrówki i Skowieszynka wraz ze sztandarem OSP w Kazimierzu Dolnym.

Po przyjściu do Sanktuarium miało miejsce odsłonięcie cudownego wizerunku Zwiastowania przy dżwiękach muzyki hymnu Michała Lorenza, następnie nabożeństwo z modlitwą zawierzenia Matce Bożej Pani Kazimierskiej i prośbą o powołania, które prowadził ks. kard. Stanisław Dziwisz. Były także śpiewane pieśni maryjne: Maryjo z Plebańskiego Wzgórza autorstwa o. Rogera Mularczyka OFM i jako prawykonanie pieśń specjalnie napisana przez Annę Walkoń-Dutkę z Wieliczki – Zostań z nami Panno Święta. Na końcu ks. kardynał Stanisław Dziwisz przekazał dla kazimierskiego Sanktuarium relikwie krwi św. Jana Pawłą II i odśpiewano pieśń Święty Janie Pawle przyjdź.

W Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania o godz. 18.00 odbył się koncert „Ze św. Józefem przez wieki” (od chorału po muzykę współczesną) w wykonaniu artystów „Teatru Grot” z Józefowa k. Warszawy: Arkadiusza Głogowskiego i Kingi Teresy Głogowskiej, którym towarzyszyli muzycy: Tomasz Słowikowski (wiolonczela) i Andrzej Sardak (organy keyboard).

Po nim, o godz. 19.00 celebrowano Mszę św. w intencji naszych misji i misjonarzy, o nowe powołania misyjne, a także za zmarłych śp. misjonarzy z naszej Prowincji: o. Bonifacego Kotrysa OFM, o. Huberta Brzozowskiego OFM, o. Filipa Maca OFM, o. Stanisława Nowakowskiego OFM i o. Maksymiliana Wasilewskiego OFM – z racji przypadającej w tym roku 50. rocznicy rozpoczęcia przez naszą Prowincję działalności misyjnej przez o. Bonifacego w Togo w Afryce. Eucharystii przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, koncelebrowali misjonarze: o. Jonasz Madej OFM z Kamerunu, o. Łukasz Kwiatkowski OFM z Papui Nowej Gwinei i o. Roger Mularczyk OFM z Ukrainy oraz Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM i Animator Prowincji ds. Misji o. Nikodem Gdyk OFM.

Kazanie o tematyce misynej naszej Prowincji, a także o takiej działalności w szerokim znaczeniu, wygłosił o. Jonasz Madej OFM.

Obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny znajdujący się w ołtarzu głównym, został namalowany przy końcu XVI w. przez nieznanego z imienia i nazwiska, ale biegłego i wybitnego w sztuce malarskiej mistrza z Kazimierza i zainstalowany w 1600 r. Przedstawia on Maryję klęczącą na poduszce, która rozmawia z przyklękającym przed nią Archaniołem Gabrielem. W krótkim czasie jego znaczenie wzrosło do tego stopnia, że jeden kapłan nie mógł podołać obsłudze duszpasterskiej napływających coraz liczniej wiernych. Postępując według ówczesnych zwyczajów poproszono o wsparcie zakonników z reformackiej gałęzi Zakonu Braci Mniejszych, którzy 2 lutego 1628 r. zostali uroczyście wprowadzeni do nowej fundacji i wkrótce rozpoczęli budowę klasztoru, który ostatecznie zakończono w 1668 r. Czczony od dawna jako łaskami słynący, szczególne wśród kobiet w stanie błogosławionym lub pragnących ten stan osiągnąć, został ozdobiony koroną papieską w dniu 31 sierpnia 1986 r. w sanktuarium w Wąwolnicy, podczas V Ogólnopolskiego Kongresu Mariologicznego i Maryjnego. Odpust upamiętniający rocznicę koronacji jest obchodzony w Sanktuarium razem z odpustem Porcjunkuli – 2 sierpnia, natomiast uroczyście co pięć lat zazwyczaj w ostatnią niedzielę sierpnia.

Za: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda