Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Nuncjusz Apostolski w Polsce w Prudniku

Bracia Mniejsi: Nuncjusz Apostolski w Polsce w Prudniku

Redakcja

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego (19.05.2013 r.) w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku sprawowana była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Abp. Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce.

Arcybiskup przybył do Prudnika na zaproszenie katolickiego stowarzyszenia “Civitas Christiana”, które jest organizacją współkształtującą rzeczywistość polską i przygotowującą katolików świeckich do służby Kościołowi i Narodowi.

Msza święta rozpoczęła XXV Spotkanie Modlitewno-Formacyjne, poświęcone myśli społecznej Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego – była ona sprawowana w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego ks. Stefana kard. Wyszyńskiego.

Podczas homilii Abp. Migliore przypomniał, że Prudnik Śląski był trzecim miejscem odosobnienia prymasa Wyszyńskiego po uwięzieniu go przez władze komunistyczne. Podkreślił, że system społeczny i polityczny, w którym przyszło żyć Prymasowi, traktował go z wyraźną wrogością, nie szczędząc mu też prześladowań. Dalej dodał, że wielkość i świętość bp. Wyszyńskiego polegała na tym, że umiał utrzymać jedność, zwartość i wiarę wspólnoty kościelnej. A jeszcze wcześniej, i jeszcze bardziej, otworzył swoje życie, życie Kościoła i społeczeństwa, na odczuwanie Boga i na wartość, jaką jest godność każdego człowieka i każdej grupy społecznej. Otworzył się rzeczywiście, także w stopniu heroicznym, na przesłanie Jezusa, na zachowanie nowego przykazania, na ocalenie, które przychodzi z Wysoka.

Arcybiskup odniósł się również do wartości jaką jest rodzina i małżeństwo zaznaczając, że można dziś zauważyć tendencje do narzucania ujednoliconego sposobu myślenia, wyrażanego także w utartym słownictwie, często pokrętnym. Jako przykład wskazał tendencje do określania małżeństwem tego, co nim nie jest, bo przecież sam termin “małżeństwo” zakłada związek kobiety i mężczyzny, ojca i matki; innym przykładem jest nazywanie uprawnieniem sankcjonowanym prawnie poszanowania jednostkowej wrażliwości i subiektywnej preferencji niektórych osób, choćby nawet będących w większości; czy też odwoływanie się do wysublimowanych koncepcji, jak współczucie i godność osobista, w celu stawiania interesów ekonomicznych ponad ochroną życia.

Na zakończenie Eucharystii swoją wdzięczność wyraził o. Alan Brzyski OFM Prowincjał Prowincji św. Jadwigi, dziękując Arcybiskupowi za przybycie do Prudnika w tak szczególnym czasie Niedzieli Zasłania Ducha Świętego. Również Bp. Andrzej Czaja – ordynariusz opolski – dziękował za przybycie i zaznaczył, że tego dnia kościół opolski mógł w szczególny sposób łączyć się z Ojcem Świętym Franciszkiem poprzez obecność Abp. Migliore. Przez tą obecność, dodał bp Czaja, możemy poczuć wspólnotowy wyraz Kościoła, który od ponad 2 tysięcy lat tworzy jedną wspólnotę Ludu Bożego.

fr. Tyberiusz Pietras ofm

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda