Home WiadomościZ kraju Dominikanie: Odpust na Służewie

Dominikanie: Odpust na Służewie

Redakcja

Odpust ku czci Świętego Dominika – założyciela Zakonu Kaznodziejskiego i patrona swojego kościoła świętować będą 24 maja dominikanie na warszawskim Służewie.

Uroczystości rozpocznie o godzinie 17. adoracja Najświętszego Sakramentu, po niej odprawione zostanie nabożeństwo majowe, a o godz. 18 rozpocznie się masz święta odpustowa, której przewodniczył przeor dominikańskiego klasztoru na warszawskiej Starówce, o. Michał Adamski. Po mszy ojcowie dominikanie odmówią z wiernymi nieszpory.

Odpust związany jest z obchodzonym 24 maja w Zakonie Kaznodziejskim obowiązkowym wspomnieniem przeniesienia relikwii Świętego Dominika.

Tego dnia krakowscy dominikanie rozpoczną cykl mszy świętych wotywnych ku czci Świętego Dominika. Najpierw 24 maja, a następnie w każdy wtorek będą one odprawiane o godz. 9. w kaplicy Myszkowskich noszącej wezwanie Świętego Dominika w intencji osób oczekujących na narodziny dziecka i proszących o dar potomstwa.

Wspomnienie przeniesienia relikwii Świętego Dominika związane jest z wydarzeniem z 24 maja 1233 roku, gdy ciało założyciela Zakonu Dominikanów w obecności legata papieskiego przeniesiono do marmurowego grobowca. Był to zarazem początek procesu kanonizacyjnego.

Dominik Guzman urodził się w 1170 roku w Hiszpanii. Na początku XIII wieku działał jako misjonarz na południu Francji, gdzie nawracał albigensów i waldensów. Zgromadził wówczas wokół siebie grono współpracowników, z którymi w 1216 roku założył Zakon Kaznodziejski. Zmarł 6 sierpnia 1221 roku w Bolonii, gdzie został pochowany. 13 lat później papież Grzegorz IX ogłosił go świętym. Jego główne święto patronalne obchodzone jest 8 sierpnia.

sz, dominikanie.pl / sluzew.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda