Home WiadomościZe Świata Redemptoryści od 20 lat posługują w Rosji i Kazachstanie

Redemptoryści od 20 lat posługują w Rosji i Kazachstanie

Redakcja

W Togliatti nad Wołgą w Rosji w dniach 14-15 maja odbyły się centralne uroczystości związane z obchodami 20-lecia pracy redemptorystów w Rosji i Kazachstanie. Redemptoryści, posługujący w 6 placówkach na tym terenie, spotkali się wspólnie, aby pod przewodnictwem o. Prowincjała Janusza Soka uczestniczyć w sesji pastoralnej, która była poświęcona nowej ewangelizacji w parafii misyjnej oraz posłudze spowiednika w świetle współczesnych wyzwań. Sesję pastoralną poprowadził o. dr Kazimierz Fryzeł CSsR z Krakowa. Natomiast o. dr Dimitrij Leskin, proboszcz i dyrektor prawosławnego gimnazjum klasycznego w Togliatti, wygłosił dla uczestników konferencję na temat mentalności Rosjanina.

Ważnym wymiarem obchodów była wspólna modlitwa podczas Eucharystii z miejscowymi katolikami oraz nabożeństwo do św. Gerarda Majelli, patrona redemptorystów posługujących w Rosji i Kazachstanie. W środowy wieczór ojcowie wraz z parafianami uczestniczyli w uroczystej Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po Mszy Świętej miał miejsce wieczór wspomnień, podczas którego współbracia opowiadali o początkach placówek, w których posługują i o swoich pierwszych krokach w Rosji i Kazachstanie.

We wspólnych modlitwach ojcowie i wierni dziękowali Bogu za wszystkich redemptorystów, którzy w ciągu tych 20 lat oddawali i nadal oddają swoje najlepsze siły, aby na tych rozległych terenach przepowiadać Dobrą Nowinę ubogim i opuszczonym. Dziękowali też za siostry zakonne i ludzi świeckich, którzy włączają się w działalność ewangelizacyjną w miastach i na wioskach, w budowę kościołów i punktów duszpasterskich.

Redemptoryści polscy rozpoczęli stałą pracę ewangelizacyjną w Rosji i Kazachstanie wiosną 1993 r. Pierwsze wspólnoty powstały w Pietropawłowsku i Orenburgu. Obecnie w obu krajach pracuje 15 redemptorystów: 14 z Polski i 1 z Irlandii. Posługują oni w 5 placówkach na terenie Rosji: Kemerowo, Orenburg, Orsk, Pioniersk i Togliatti oraz w Pietropawłowsku w Kazachstanie. W odpowiedzi na potrzeby pastoralne lokalnego Kościoła, redemptoryści prowadzą parafie z punktami dojazdowymi, przygotowanie do sakramentów oraz katechezę dla dzieci i dorosłych. Podejmują działalność charytatywną organizując specjalne stołówki oraz wspierane przez Caritas świetlice dziecięce. Zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia ojcowie prowadzą także misje i rekolekcje parafialne oraz szerzą kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy, uwzględniając szczególnie zakładanie Nieustannej Nowenny.

W poszczególnych placówkach redemptoryści podejmują współpracę w posłudze duszpasterskiej z siostrami zakonnymi, które reprezentują różne zgromadzenia: redemptorystki, służebniczki dębickie, nazaretanki, siostry Najświętszego Oblicza, siostry Matki Bożej Miłosierdzia oraz służebnice Ducha Świętego.

Więcej informacji o pracy redemptorystów w Rosji i Kazachstanie można znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej prowadzonej w języku rosyjskim i częściowo po polsku: www.redemptorist.ru Zapraszamy do jej odwiedzania.

o. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda