Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Odpust Porcjunkuli w Prudniku w Roku Prymasowskim

Bracia Mniejsi: Odpust Porcjunkuli w Prudniku w Roku Prymasowskim

Redakcja

franciszkanie.comJak co roku, już od 24 lat Prudnickie Sanktuarium Świętego Józefa prowadzone przez Braci Mniejszych, stało się miejscem licznych pielgrzymek tak zorganizowanych jak i indywidualnych. Wszystko to za przyczynę Odpustu Matki Bożej Anielskiej zwanym potocznie Porcjunkulą. Tegoroczne uroczystości związane były z Rokiem Prymasowskim upamiętniającym 60. rocznicę uwięzienia przez władze komunistyczne w naszym klasztorze Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Odpust ten jest także doroczną pielgrzymką braci i sióstr Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Opolsko-Gliwickiego. W tym roku na te uroczystości zostali zaproszeni tercjarze z całej Polski. Przybyli oni między innymi z Poznania, Wrocławia, Kępna itp.

Same uroczystości rozpoczęły się już w sobotę, bo o godzinie 19.00 gliwicki Teatr A przedstawił sztukę o Prymasie Tysiąclecia: „Skwer Wyszyńskiego – misterium drogi”. Tak jak w zeszłym roku tak i w tym artyści dali mocny przekaz dziedzictwa Więźnia Sumienia, dzięki któremu możemy cieszyć się żywym Kościołem w Ojczyźnie. Ideą przewodnią spektaklu było Triduum Paschalne, które tak mocno wiązało się z osobą Prymasa Tysiąclecia.

Natomiast w niedzielę o godzinie 9.30 nastąpiło powitanie pielgrzymów, który z modlitwą różańcową udali się do tzw. Zielonego Krzyża na Koziej Górce. Tam ojciec Faustyn wygłosił konferencję ascetyczną do tercjarzy. Po konferencji wspólnie zostały odśpiewane Godzinki ku czci NMP. Po uczczeniu Maryi Dziewicy pielgrzymi udali się do Sanktuarium na uroczystą Eucharystię, której przewodniczył Prymas Senior Arcybiskup Henryk Muszyński. Wygłosił on także Słowo Boże nawiązują do Odpustu jak i Osoby Sługi Bożego, którego znał blisko i był z Nim mocno związany. Wraz z Prymasem Seniorem koncelebrowali: biskup pomocniczy z Opola Paweł Stobrawa, Minister Prowincjalny Ojciec Alan Brzyski, gwardian i kustosz naszego Sanktuarium Ojciec Wit Bołd, Ojciec Miron Górecki z Opola, Ojciec Idzi Wójcik z Gliwic, Ojciec Justyn Przybyła z Borek Wielkich i Faustyn Zatoka. Należy zaznaczyć owocną obecność braci kleryków naszego Seminarium.

Całą oprawę liturgiczną mieli w swej pieczy tercjarze, Młodzież Franciszkańska oraz Rycerze Świętego Franciszka z różnych stron Regionu. Podziękowania za wspólną modlitwę, Eucharystię oraz wygłoszone Słowo Boże złożyła przełożona FZŚ Regionu Opolsko-Gliwickiego siostra Urszula Szramka.

Po przerwie na posiłek, który przygotowali niezawodni przyjaciele Sanktuarium, o godzinie 14.00 została odprawiona Droga Krzyżowa na przyklasztornej kalwarii. O godzinie 15.00 w Grocie Lourdzkiej, została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której Teatr A z Gliwic ponownie wystawił specjalnie przygotowaną na tę uroczystość sztukę pt.: ”Skwer Wyszyńskiego, misterium drogi”. Misterium to wędrówka od Groty do Krzyża na Kozim Wzgórzu jak i duchowa droga Prymasa i wszystkich Pielgrzymów w obliczu Triduum Paschalnego.

Zaznaczyć należy bardzo liczny udział wiernych w tym Odpuście, który co roku gromadzi ogromne rzesze wiernych z okolicznych miejscowości. Pielgrzymi mogli nabyć specjalnie przygotowany na Rok Prymasowski „Modlitewnik Prymasowski”, pamiątkowy Medal oraz już wydrukowany Kalendarz na Rok Pański 2016 z naszego Sanktuarium.

Patronat honorowy nad Rokiem Prymasowski objęli: Prymas Polski abp Wojciech Polak, Biskup Opolski Andrzej Czaja oraz Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

O. Faustyn Zatoka ofm

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda