Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Odpust Świętej Anny

Bracia Mniejsi: Odpust Świętej Anny

Redakcja

26 lipca przypadało liturgiczne wspomnienie św. Anny, patronki sanktuarium na Chełmskiej Górze. Z tej okazji w barokowej bazylice na szczycie wzgórza obowiązywał uroczysty porządek mszy świętych, a nadto dwukrotnie Najświętszą Ofiarę sprawowano w Grocie Lurdzkiej znajdującej się na zboczu góry. O 14:00 odśpiewano w bazylice koronkę do św. Anny, a wierni mieli możliwość ucałowania relikwii Patronki sanktuarium. Istotnym wydarzeniem tego dnia była Eucharystia sprawowana o godz. 17:00 w bazylice, podczas której dziękowano z 75 lat istnienia niezależnej placówki duszpasterskiej (początkowo tzw. lokalii, a następnie parafii) pw. św. Anny. Na tej Mszy świętej obecni byli dotychczasowi proboszczowie parafii, księża z dekanatu oraz osoby konsekrowane pochodzące z Góry Świętej Anny. Mszy świętej przewodniczył o. Alan Brzyski, minister prowincjalny tutejszych franciszkanów.

W minioną niedzielę, 30 lipca, franciszkańskie sanktuarium w Górze Świętej Anny przeżywało zewnętrzne uroczystości patronalne. Obchody rozpoczęły się wieczorem dnia poprzedniego, kiedy to wspólnota klasztorna i parafialna oraz licznie przybyli goście zgromadzili się przy zewnętrznej kaplicy świętej Anny przyległej do północnej ściany bazyliki – w miejscu, gdzie rozpoczął się lokalny kult Patronki śląskiej ziemi. Tam przy śpiewie miejscowego chóru i akompaniamencie orkiestry odprawione zostały nieszpory ku czci Patronki sanktuarium. Następnie w procesji wszyscy udali się do bazyliki śpiewając ku czci babci Pana Jezusa litanię, która zakończyła się w prezbiterium kościoła, gdzie już po chwili rozpoczęła się Msza święta z wigilii uroczystości. Przewodniczył jej o. Jonasz Pyka OFM, kustosz sanktuarium, natomiast homilię wygłosił o. Kunibert Kubosz OFM, były proboszcz tutejszej parafii.

Centralne uroczystości miały miejsce w niedzielę. Już od rana na szczyt Góry Świętej Anny ściągały liczne piesze pielgrzymki z okolicznych miejscowości, które bracia franciszkanie witali na schodach bazyliki, pod główna bramą sanktuarium. Następnie wierni udawali się przed cudowną figurę św. Anny, aby tam złożyć hołd opiekunce tego miejsca. Kwadrans po 10:00 w grocie lurdzkiej rozległ się śpiew tradycyjnych godzinek ku czci św. Anny, w których wierni wychwalali pobożne życie i szczęśliwą śmierć swojej Patronki. Około godziny 10:40 z bazyliki wyruszyła długa procesja, zmierzając do groty, gdzie niebawem rozpocząć miała się uroczysta suma odpustowa. Na jej czele niesiony był potężny krzyż procesyjny, niesiony przez mężczyzn z pobliskiego Gogolina. Dalej szły poczty sztandarowe, feretrony, licznie zgromadzona służba liturgiczna, siostry zakonne, żołnierze w historycznych strojach, klerycy, diakoni stali, kapłani, wreszcie księża biskupi z asystą: ordynariusz opolski Andrzej Czaja oraz ordynariusz diecezji gliwickiej Jan Kopiec. Procesję zamykał okazały feretron niesiny przez rodziny z Góry Świętej Anny i Wysokiej, na którym umieszczono figurkę św. Anny, za którą do groty ciągnęły rzesze wiernych.

Mszy świętej przewodniczył biskup Andrzej, a koncelebrowało ją wielu kapłanów, którzy w większości przybyli w to miejsce wraz ze swoimi parafianami. Obecni byli także o. Alan Brzyski OFM, prowincjał braci franciszkanów prowincji św. Jadwigi oraz o. Eryk Koppa SVD, prowincjał ojców werbistów prowincji polskiej. Zgromadzonych wiernych przywitał gwardian annogórskiego konwentu o. Jonasz Pyka OFM. Homilię wygłosił natomiast ks. bp Jan, który w słowie Bożym nawiązał do wizerunku św. Anny nauczającej, która zasiadając na ławie naucza młodziutką Maryję prawd wiary. Biskup zachęcił obecnych do otwartości na słowo Boże i gotowości na przyjęcie woli Boga. Na zakończenie sumy odpustowej słowo pozdrowienia skierował do zebranych ks. bp Andrzej Czaja, zapraszając wiernych na tzw. odpusty kalwaryjskie połączone z nabożeństwem dróżek, które już niebawem rozpoczną się w tutejszym sanktuarium. Nadto głos zabrał o. Ignacy Szczytowski OFM, dyrektor Domu Pielgrzyma, zapraszając wszystkich na tradycyjny śląski obiad odpustowy. Liturgia zakończyła się powrotną procesją do bazyliki, przed którą blisko dwustu osobowa orkiestra pod batutą br. Krzysztofa Dziedzica OFM, towarzysząca wiernym tego dnia, zagrała intradę, po której nastąpiły trzy salwy, wystrzelone z zabytkowej broni przez żołnierzy uczestniczących we Mszy świętej. Następnie feretron z cudowną figurką wniesiono do bazyliki, po czym gwardian klasztoru i ordynariusz diecezji umieścili ją na tronie. Wizerunek św. Anny powrócił znowu na swoje miejsce.

Ostatnim akordem obchodów odpustowych były uroczyste nieszpory, które sprawowano w Grocie Lurdzkiej. Przewodniczył im o. Zachariasz Kowalski OFM, w asyście diakonów naszego seminarium. Nabożeństwo uświetnili śpiewacy chórowi, którzy wykonywali kolejne części liturgii godzin na melodię tzw. nieszporów papieskich. Nieszpory zakończyły się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, przed którym odmówiona została litania do świętej Anny oraz modlitwa pątnika żegnającego się z sanktuarium annogórskim.

Warto nadmienić, że wedle szacunków w tegorocznych uroczystościach odpustowych wzięło udział blisko dziesięć tysięcy wiernych, co spowodowane było nie tylko bardzo sprzyjającą aurą pogodową, ale także obserwowanym od lat ożywieniem pobożności ludowej. Dodać trzeba także, iż wspólnotę klasztoru w Górze Świętej Anny wsparła w przygotowaniach do odpustu brać klerycka z naszego seminarium we Wrocławiu, a w sam odpust do konfesjonałów zasiedli licznie przybyli kapłani, którzy pomogli ojcom franciszkanom w przygotowaniu serc wiernych na przyjęcie łask odpustowych.

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda