Home WiadomościZ kraju 30. FSM już za nami!

30. FSM już za nami!

Redakcja

29 lipca 2017 r. zakończyło się 30. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Tegorocznymi gośćmi byli m.in. Jan Mela, Dominika Figurska, Bogdan Krzak, Marcin Jakimowicz. FSM liczył 1200 uczestników.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 23 lipca, tradycyjnie Eucharystią o godz. 18.00. Przewodniczył jej o. Piotr Reizner, były dyrektor FSM. W homilii nawoływał, by młodzi wykorzystali czas na Kalwarii od samego początku i otworzyli  się na ludzi oraz Pana Boga.

Podczas tygodniowego FSM-u Kalwarię odwiedziło wielu gości. Byli to: podróżnik Jan Mela, dziennikarka oraz aktorka Dominika Figurska, dziennikarz Marcin Jakimowicz, Bogdan Krzak, muzycy Adam Szewczyk i Maciej Sikorski oraz Tomasz Terlikowski. Poprowadzili spotkania z uczestnikami, podczas których mogli się oni dowiedzieć jak goście odkrywali Boga w swoimi życiu.

FSM to również koncerty i dobra zabawa. W tym roku młodzież mogła usłyszeć występy Fioretti, Bethel, Boguchwały, A&D oraz uczyć się tańców dawnych od zespołu FleurDeLis.

Ponadto odbyły się rozgrywki Bossaball. Jest to dyscyplina sportowa, łącząca w sobie piłkę siatkową, nożną oraz akrobatykę. Tradycyjnie podczas FSM miało miejsce kino pod chmurką. Tym razem organizatorzy zapewnili dwa filmy: „Czekając na motyle” oraz „Wyklęty”, do którego wprowadzenie poprowadził aktor oraz producent filmu, Marcin Kwaśny.

Podczas całego Spotkania, uczestnicy mogli wziąć udział w nabożeństwach przygotowanych przez młodzież franciszkańską. Poruszały one różne obszary życia duchowego człowieka. Jednym z nich było nabożeństwo pokutne, przygotowane przez o. Grzegorza Siwka oraz DA Mrowisko i Wspólnotę Koinonia, nawiązywało do posiadania przez każdego z nas godności Córki lub Syna Króla.

28 lipca odbyły się obchody jubileuszu Franciszkańskich Spotkań Młodych. Podczas tego dnia na wzgórze przyjechali dawni uczestnicy oraz osoby związane z organizacją Spotkań Młodych. Miała miejsce Msza dziękczynna oraz koncert Scholi FSM, która składała się z muzyków zaangażowanych w Spotkania na przestrzeni 30 lat. Dzień został zakończony pokazem sztucznych ogni i zabawą do późnych godzin nocnych.

Miejscem, gdzie modlitwa nie ustawała ani na sekundę była, tradycyjnie, kaplica św. Rafała. W tym roku uczestnicy mieli okazję adorować Pana Jezusa w monstrancji, która ma być darem Polski dla Fatimy z okazji 100. rocznicy objawień.

Pierwsza edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych odbyła się w 1988 roku.  FSM ma charakter religijny. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. Większość uczestników 30. FSMu znalazła zakwaterowanie na polu namiotowym. Wszystko odbyło się w Kalwarii Pacławskiej, malowniczej miejscowości oddalonej 25 km od Przemyśla. Tegorocznym hasłem była PERSPEKTYWA.

A jeżeli chcecie zobaczyć więcej, to na stronie internetowej www.fsm.franciszkanie.pl znajdziecie przepiękne zdjęcia, radosne filmiki i nagrania homilii i konferencji! Polecamy!

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda