Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Chórów

Bracia Mniejsi: Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Chórów

Redakcja

Miłakowo kolejny raz stało się miejscem wielkiego wydarzenia, tym razem nie tylko o zasięgu wojewódzkim, ale ogólnopolskim.

24 czerwca 2018 roku w Uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela odbył się „Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Chórów”. Wydarzenie to zaliczono do wielkich wydarzeń religijno – kulturalnych w naszej Ojczyźnie, wpisujące się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inicjatywa ta, jak i profesjonalna organizacja, stojąca na wysokim poziomie, odbiła się szerokim echem w naszym kraju. Popłynęły do organizatorów, jakimi byli franciszkanie wraz z radą mieszkańców, słowa uznania od władz kościelnych i państwowych, a także od znanych osób z dziedziny sztuki i polityki. Sam pomysł zorganizowania festiwalu w Miłakowie okazał się trafny, a był autorstwa o. Arkadiusza, gwardiana klasztoru i p. Zbigniewa Atrachimowicza parafianina a zarazem przewodniczącego rady mieszkańców. Patronat nad imprezą otoczyło wiele instytucji religijno – państwowych. Nowatorskim pomysłem organizatorów była formuła festiwalu, polegająca na tym, że z racji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, każdy uczestniczący chór w festiwalu został ogłoszony zwycięzcą. Natomiast każdy chórzysta biorący udział w festiwalu otrzymał nagrodę, ufundowaną przez wiele osób i instytucji: od Franciszkanów, Rady Mieszkańców Miłakowa, Senatorów Rzeczpospolitej Polskiej, Wojewody Warmińsko – Mazurskiego oraz Starostę i Radnych Powiatu Ostródzkiego. Należy podkreślić, że wszystkie występy stały na wysokim poziomie przygotowania i kunsztu artystycznego. Poziom ten wynikał z tego, że uczestniczące w festiwalu chóry należą do renomowanych i nagradzanych na festiwalach w Polsce i na świecie.

Święto chórów rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w przepięknym XIV wiecznym kościele pw. św. Elżbiety i św. Wojciecha w Miłakowie. Eucharystii przewodniczył ks. biskup prof. dr hab. Julian Wojtkowski z Olsztyna. Kościół wypełnił się ludźmi po brzegi. Po Mszy Świętej odbyła się część artystyczna. Jako pierwszy wystąpił młodzieżowy zespół chóralny „Pace e Bene” z Miłakowa pod batutą Magdaleny Rawskiej. Chór istnieje już od 20 lat. Zespół nagrał 3 płyty. Koncertował w wielu miejscach w Polsce, a swym śpiewem ubogaca uroczystości kościelne i wydarzenia parafialne. Na swoim koncie ma też sukcesy odniesione w konkursach. Ostatni to I miejsce na Festiwalu Piosenki Religijnej w Kowalewie Pomorskim. Zespół „Pace e Bene” uczestniczył w tworzeniu pieśni do musicalu Misterium Męki Pańskiej, które grane było w wielu miastach Polski, jak i za granicą. Cyklicznie prowadzi adorację Najświętszego Sakramentu jak również niektóre nabożeństwa. Wykonali utwory: „A gdy oni wieczerzali”, „Patrzę matko przez łzy”, „Dziś idę walczyć mamo” i „Wśród tylu dróg”. Kolejnym uczestnikiem festiwalu był Chór Parafialny „Oremus” istniejący przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie. Początek chóru to rok 2012, a pierwszym dyrygentem była Honorata Siergun. W 2014 roku w powiększonym już składzie i przy współpracy z zespołem parafialnym ,,Pace e Bene”, chór zaprezentował się podczas Orszaku Trzech Króli w Miłakowie. Od czerwca 2017 roku do kwietnia 2018 roku w formie warsztatów chór prowadziła dyrygent Magdalena Białecka, a od maja br. chór ,,Oremus” ponownie powrócił pod batutę Honoraty Siergun. Chór zaśpiewał utwory: ,,Serce wielkie nam daj”, ,,O Ty co mieszkasz sam w moim sercu na dnie”, ,,Modlitwa obozowa” i „Chwalmy Pana i śpiewajmy”. Następnie zaprezentował się Chór „Pięciolinia” z Lini z Województwa Pomorskiego. W latach siedemdziesiątych XX wieku zaczął funkcjonować jako chór parafialny. Swoim śpiewem uświetnia uroczystości religijne i państwowe. W swoim repertuarze chór posiada także pieśni w języku kaszubskim. Przełomem w działalności chóru było uczestniczenie w koncertach Pierwszej Pasji Kaszubskiej. W 2009 roku wraz z chórem „Lutnia” z Luzina chór „Pięciolinia” nagrał płytę „Wëcmanim Panie”. Z okazji 50-lecia powstania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, chór wystąpił w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Czterokrotnie z chórem „Lutnia” z Luzina chórzyści wystąpili w toruńskiej Telewizji „TRWAM”, śpiewając w języku kaszubskim pieśni bożonarodzeniowe, wielkopostne, wielkanocne i maryjne. W 2011 roku chór otrzymał medal „Za zasługi dla Powiatu Wejherowskiego”, a w 2016 roku i 2017 roku zdobył III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej – „Pater Noster” w Strzepczu. Dyrygentem chóru jest Jan Szulc – organista w lińskim parafialnym kościele, a prezesem chóru jest Edmund Szymikowski – emerytowany dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini. Chór zaśpiewał pieśni: „Gwiazdo Zaranno”, „Niebno droga”, „Rota” i „Ojcze nasz”.

Kolejnym chórem, który uświetnił swoim występem był Chór im. Prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zastał założony w 1952 roku przez prof. Wiktora Wawrzyczka – kierownika katedry chemii ogólnej ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Ideę umiłowania kultury muzycznej i zrzeszania się studentów różnych dziedzin nauki wokół muzyki chóralnej przeniósł z tradycji przedwojennego Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie, którego był aktywnym członkiem. W ponad 60-letniej działalności z zespołem pracowało ośmiu dyrygentów, wielu  specjalistów od emisji głosu i pracowników uczelni sprawujących opiekę nad chórem, który śpiewał w wielu krajach na świecie. Chór uczestnicząc w festiwalach krajowych i zagranicznych zdobył liczne nagrody i wyróżnienia (Ohrid Choir Festival 2015 w Macedonii – II nagroda „Srebrny Dyplom”), brał udział w projekcie koncertu międzynarodowego chóru „Singing Europe”, we Wrocławiu w 2016 roku podczas Światowych Dni Młodzieży, w zeszłym roku zdobył 2 miejsce na ogólnopolskim przeglądzie chórów akademickich Święty Krzyż w Kielcach. Dyrygent: Bogusław Paliński. Chór zaśpiewał pieśni: „Laudate Dominum”, „O Matko Miłościwa” i „Bywaj dziewcze zdrowe Ojczyzna mnie woła”, „Za Niemen hen precz”. Na zakończenie każdy z chórów zaśpiewał pieśń dedykując ją ks. biskupowi z okazji obchodzonych przez niego jubileuszy święceń: 68 rocznicy święceń kapłańskich i 49 rocznicy sakry biskupiej.

Miłakowo zgromadziło w czasie festiwalu znane i cenione w Polsce, a także na arenie międzynarodowej chóry. Ubogaciły one swoim śpiewem słuchaczy, którzy gromkimi oklaskami dziękowali za piękne wykonanie pieśni religijne i patriotyczne. Wyrazy wdzięczności płynęły także za przeżycia i wzruszenia, jakie towarzyszyły podczas słuchania wykonywanych utworów.

Bożena

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda