Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi – Poznań: „Zakon naszym domem”

Bracia Mniejsi – Poznań: „Zakon naszym domem”

Redakcja

W dniach 30 kwietnia – 4 maja 2012 r. odbyła się w Poznaniu Kapituła Prowincjalna. W duchu jedności z Kościołem Powszechnym zostało poddane refleksji franciszkańskie życie jako braci mniejszych pod hasłem: „Zakon naszym domem”.

Dzięki konferencji ascetycznej o. prof. Adama Sikory OFM na nowo odkryto, co leży u podstaw każdej wspólnoty zakonnej, która w świetle Pism św. Franciszka jest domem. Franciszkowa koncepcja domu jest wprost zaczerpnięta z Ewangelii. Opiera się na sześciu istotnych filarach warunkujących istnienie naszych wspólnot:

  • posiadanie Ducha Pańskiego, wyrażonego w postawie minoritas,
  • konieczność odcięcia się od wszystkiego, co gorszy,
  • troska o to, by grzech uczynić niemożliwym w życiu współbrata,
  • napomnienie z miłością w cztery oczy, by pozyskać brata,
  • wspólna modlitwa,
  • obowiązek wybaczania.

W drugiej wygłoszonej konferencji o. dr Hipolit Lipiński OFM niezwykle mocno podkreślał, by nie bagatelizować zagrożeń ze strony złego ducha, który jest istotą żywą, destrukcyjną, osobą, a właściwie antyosobą. Poprzez wspólną celebrację Liturgii Godzin, modlitwę różańcową, adorację Najświętszego Sakramentu, konferencje z życia duchowego, a nade wszystko podczas wspólnotowej Eucharystii odnawiano i pogłębiano franciszkańskie powołanie.

Przedmiotem obrad były również propozycje zmian i dodatków w tekście Modlitewnika Prowincji i Zwyczajnika Prowincji, uchwalenie okresu trwania kadencji ministra prowincjalnego oraz wybór zarządu prowincji. Definitorami zostali: o. prof. UAM dr hab. Adam Sikora, o. Dobiesław Nieradzik, o. Robert Nikel, o. Klaudiusz Michalski, o. dr Bernard Marciniak.

Wszystkie uchwały, zalecenia i przypomnienia z Kapituły mają stać się przedmiotem refleksji i pobudzać duchowych synów św. Franciszka do życia bardziej ewangelicznego. Poprzez wspólną modlitwę, obrady i spotkania braterskie starano się, by ta Kapituła była prawdziwym doświadczeniem Ducha, okazją do rewizji życia i konkretnym planem na kolejne lata.

o. Leonard Bielecki OFM – rzecznik prasowy

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda