Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi – prowincja św. Jadwigi: List paschalny i życzenia dla kapituły bp Bonifacego

Bracia Mniejsi – prowincja św. Jadwigi: List paschalny i życzenia dla kapituły bp Bonifacego

Redakcja

franciszkanie.comDziś rozpoczynamy naszą 38. Kapitułę Prowincjalną. W tym tak ważnym czasie dla naszej Prowincji, pamiętają o nas nasi bracia misjonarze. Swoje słowo pasterskie i życzenia nadesłał nasz współbrat bp Antoni Bonifacy Reimann, posługujący w Boliwii.

Drogi O. Prowincjale i Współbracia Zgromadzeni na Kapitule Prowincjalnej

Zmartwychwstał Pan prawdziwie

Piszę to rozważanie trwając w radości dnia Zmartwychwstanie Pańskiego, który został niejako przedłużony w oktawie wielkanocnej. Uroczystości paschalne sprawowałem w miejscowości San Pablo de Guarayos, gdzie niestety nie ma stałego duszpasterza. Podczas Mszy zmartwychwstania, gdy śpiewano hymn “Gloria”, do kościoła wszedł przełożony rady wioski, niosąc figurę Zmartwychwstałego Chrystusa. Wziąłem ją do ręki i podniosłem, aby wszyscy uczestnicy mogli oddać mu hołd. Eucharystyczne spotkanie zakończyło się procesją ulicami miejscowości, podczas której poszczególne grupy – dzieci, młodzież, rodziny, starcy, osoby życia konsekrowanego – nieśli figurkę Jezusa.

Droga Chrystusa Zmartwychwstałego w codziennym życiu

W wielu pracach duszpasterskich, określonych w Planie Duszpasterskim naszego wikariatu, dostrzegamy Chrystusa Zmartwychwstałego, który przemierza przez naszą rzeczywistość. Znakami Jego obecności jest odnowione życie – nowe życie – dzięki tchnieniu Ducha Świętego i zaangażowaniu wielu pracowników w “winnicy Pana”, tak w naszym kościele jak i spoza, mam tu na myśli dobrodziejów. Z drugiej zaś strony wszelkie trudności, zmęczenie, brak spektakularnych owoców, zniechęcenie, może doprowadzić człowieka – tak jak uczniów w Emaus – do tego, iż będzie wędrował wraz z Jezusem, nie zwracając na Niego uwagi lub nie dostrzegając Go.

Pragnę zwrócić uwagę na Chrystusową obecność i na Jego z nami wspólne wędrowanie, które przynosi piękne i wartościowe owoce:

– Zapobieganie i uświadamianie oraz towarzyszenie osobom chorym na HIV – AIDS.

W prowincji Guarayos podjęto bardzo ważny projekt, realizowany przez diecezjalną Caritas, nosi on tytuł “Zapobieganie i uświadamianie oraz towarzyszenie osobom chorym na HIV – AIDS”. Ma on na celu uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z wirusem HIV. Pozwala także na godne życie osobom już zakażonym i animuje do współpracy międzyinstytucjonalnej w tym tak ważnym dziele.

Projekt ten jest wyraźnym znakiem obecności Zmartwychwstałego, który jest obecny z ludźmi zakażonymi, uważanymi przez społeczeństwo jako skażonymi.

– Mocni bez przemocy
Ważnym momentem w życiu naszej społeczności była wizyta brata Marcelo Rodrígueza, koordynatora ośrodków terapeutycznych la Fazenda de Esperanza w Argentynie, Paragwaju i Boliwii. Aktualnie tworzy się projekt terapii poprzez muzykę, teatr i piękno sztuki. W jego realizacji pomagają woluntariusze z Europy. Także nasza grupa z El Fortin Libertad bierze udział w tym przedsięwzięciu, które jest nadzorowane przez biskupa Santa Cruz de la Sierra. Wydarzenie to będzie miało miejsce pod koniec czerwca i będzie nosiło temat “Mocni bez przemocy”. Spektakl będzie miał na celu uświadomienie ludzi młodych i wszystkich uczestników o prawdzie iż prawdziwe piękno znajduję się w głębi człowieka – ogrom dobra, talentów, zdolności i godność – to wszystko co ma służyć nie tylko osobie ale i całej społeczności.

Doświadczając bezwzględnej przemocy w świecie – Syrii, Iraku, w poszczególnych miastach europejskich oraz w niektórych regionach Boliwii, słyszymy wezwanie Zmartwychwstałego byśmy byli mocni i silni ale bez przemocy, mordów i gwałtu, narkotyków, alkoholu i uzależnień, bo to wszystko jest ostatecznie słabością, która prowokuje agresję.

– Doświadczenie Jezusa we wspólnocie i poprzez postawę “Otwartych drzwi”.

Wspólnota ewangelikalna w miejscowości San Julian skierowała słowa zachęty, by wszyscy wyznawcy Chrystusa dołączyli do celebracji Wielkiego Tygodnia w katolickiej parafii. Tak więc do kościoła przybyło bardzo wiele osób znanych i nieznanych, często anonimowych. Razem jak bracia i siostry zjednoczyli się wszyscy w Panu. Tak wypełniły się słowa Jezusa “Ojcze spraw aby stanowili jedno” (J 17,21).

W Wielki Czwartek wraz z ogromną rzeszą wiernych uczestniczyłem w pogrzebie bardzo zasłużonej pielęgniarki w San Pablo Marleny Suarez. Gdy zapytałem skąd tak wielu ludzi usłyszałem odpowiedź: “Jej drzwi były zawsze dla wszystkich otwarte i ona sama służyła wszystkim”. Podczas Oktawy paschalnej odmawia się hymn “Ty zwyciężyłeś śmierć i otworzyłeś bramę chwały”, myślę że tym który otworzył dla wszystkich – drzwi, bramę w dom Marleny – był sam Chrystus Zmartwychwstały.

Drodzy Bracia

Celebracja Paschy nie tylko ogranicza się do pięknych uroczystości i do triumfalistycznego wezwania „Chrystus prawdziwie zmartwychwstał!” Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego i ich owoce powinny mieć bardzo konkretne przełożenie w życiu człowieka, wspólnoty Kościoła i całej społeczności. Tymi owocami w naszym misyjnym Kościele są wspomniane dzieła. One to pomagają ludziom zakażonym i nieszczęśliwym oraz są wyrazem solidarności i miłosierdzia. Za współpracę w realizowaniu tej misji – szczególnie w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia – pragnę Wam z serca podziękować.

Modlę się za Was szczególnie w tych dniach spotkania braterskiego na Kapitule Prowincjalnej odbywającej się na Gorze św. Anny. Niech oświeceni światłem Ducha Świętego i zapaleni Jego Miłością, za wstawiennictwem Niepokalanej Dziewicy Maryi, św. Anny i św. Ojca Franciszka, zabrzmi na nowo w Waszych sercach i na Waszych ustach i poprzez cale życie zawołanie: Bóg mój i wszystko moje!

Wdzięczny również za wszelkie dobro którym się dzielicie z Kościołem misyjnym na całym świecie, ale również i tu w Boliwii, a konkretnie w naszym Wikariacie Apostolskim Ñuflo de Chavez, za Współbraci z Prowincji św. Jadwigi, którzy tutaj pracowali i pracują, z serca Wam błogosławię:

+ Fr. Antoni Bonifacy Reimann, OFM

Cochabamba, 10.04.2016, z CI CEB (posiedzenie 91 Konferencji Biskupów Boliwii).

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda