Home WiadomościZe Świata Spotkanie Konsulty Polskich Przedstawicieli Zarządów Generalnych w Rzymie

Spotkanie Konsulty Polskich Przedstawicieli Zarządów Generalnych w Rzymie

Redakcja

RomaW środę 6 kwietnia 2016 odbyło się wiosenne spotkanie Konsulty Polskich Przedstawicieli Zarządów Generalnych w Rzymie, pod przewodnictwem Ks. Sylwestra J. Sowizdrzała, orionisty (FDP). Na spotkanie przybyło 23 przedstawicieli Zarządów męskich i żeńskich. Wyjątkowo wiele Zgromadzeń zakonnych w tym roku odbywa swoje kapituły generalne, stąd też wybór nowego zarządu Konsulty został przełożony na spotkanie jesienne, czas w którym będzie można liczyć na trochę większą stabilność przedstawicieli polskich w Zarządach Generalnych w Rzymie.

Niemniej jednak Konsulta postanowiła wyrazić swoją wdzięczność Panu Bogu za jego miłosierdzie i łaski, jakich doświadcza cały Kościół i Zakony w świecie. Szczególnym powodem do wdzięczności były ostatnie 3 lata funkcjonowania Konsulty. Dlatego spotkanie rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył Ks. Bernard Hylla, przełożony generalny Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa (CR), a krótką refleksję wygłosił przewodniczący Konsulty Ks. Sylwester Sowizdrzał (FDP). Gości powitała S. Jana Zawieja, przełożona generalna Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (CSFN), u których odbywało się spotkanie.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy spotkania udali się do sali konferencyjnej, aby wysłuchać prelekcji Ks. Tomasz Kota, konsultora generalnego oraz asystenta regionalnego dla Europy centralnej i wschodniej Towarzystwa Jezusowego (SJ) na temat „Miłosierdzia Bożego w Biblii …w jedną godzinę”. Po mistrzowsku przedstawiona konferencja poruszyła serca uczestników spotkania i natchnęła do ożywionej dyskusji nad tematem Boga, miłosiernego Ojca. Uczestnicy spotkania okazali swoją wdzięczność Prelegentowi gromkimi brawami.

Siostry Nazaretanki, przed zakończeniem spotkania, zaoferowały uczestnikom poczęstunek, który pozwolił na kontynuowanie tematu konferencji, już w sposób nieoficjalny.

Rok Jubileuszowy Bożego Miłosierdzia odbija się szerokim echem w Rzymie, do którego przebywają pielgrzymi z całego świata, potwierdzając przeczucie ojca św. Franciszka i intuicję Jana Pawła II, apostoła i sługi Bożego Miłosierdzia, co do wielkiej potrzeby zbliżenia się i zagłębienia całego świata w tę niezgłębioną tajemnicę Bożego Serca: „Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy” (Jan Paweł II, Kraków Łagiewniki 2002). Bóg pragnie, aby każda dusz zbliżyła się do niego bez obaw, bo jak zapewnił sam Pan Jezus: „Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł” (Dz. 699).

s. Anna Barełkowska, wiceprzewodnicząca i sekretarz Konsulty

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda