Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Prowincjalna pielgrzymka do Trzebnicy

Bracia Mniejsi: Prowincjalna pielgrzymka do Trzebnicy

Redakcja

W poniedziałek, 25 września br., bracia mniejsi prowincji św. Jadwigi Śląskiej pielgrzymowali do grobu swojej patronki w Trzebnicy. Ta niecodzienna prowincjalne pielgrzymka, która zgromadziła około stu braci św. Franciszka z Asyżu oraz grono franciszkanów świeckich, związana była z obchodzonym aktualnie Rokiem Jadwiżańskim upamiętniającym 750. rocznicę kanonizacji Patronki Śląska.

O godzinie 10:00 w trzebnickiej bazylice przywitał wszystkich o. Alan Tomasz Brzyski, minister prowincjalny. W krótkim słowie wyraził radość z tego wspólnotowego aktu wiary, który w jednym miejscu zgromadził braci z różnych zakątków naszej prowincji.

Następnie głos zabrał ks. dr hab. Henryk Olszar z Katowic, który wygłosił do zgromadzonych konferencję, której tematyka osnuta był wokół cnoty pokory, którą zaprezentował na przykładzie ewangelicznej postawy św. Jadwigi.

Bezpośrednio po konferencji rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem ministra prowincjalnego, podczas której świętowali swojej jubileusze zakonne i kapłańskie niektórzy z obecnych braci. Homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Jackiewicz, opiekun sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie (dek. Wiązów). Odwołując się do kilku myśli papieża seniora Benedykta XVI zachęcał słuchających, aby w życiu braterskim kierowali się miłością wzajemną, cierpliwością i łagodnością oraz zawierzali swoje wspólnoty Chrystusowi.

Po homilii ośmiu braci, na ręce Ojca Prowincjała, odnowiło swoje śluby zakonne, odczytując raz jeszcze akt profesji, którego pierwszy raz dokonali kończąc kilkadziesiąt lat temu nowicjat. Po odśpiewaniu radosnego Te Deum do prezbiterium bazyliki został przyniesiony relikwiarz głowy św. Jadwigi, wobec której o. Alan odczytał modlitwę jubileuszową, a następnie wszystkim obecnym pobłogosławił relikwiami naszej świętej Patronki. Msza zakończyła się wręczeniem jubilatom listów gratulacyjnych nadesłanych z Rzymu przez ministra generalnego, ojca Michaela Perry.

Pielgrzymka zakończyła się braterskim spotkaniem przy stole, na który zaprosili ojcowie salwatorianie, opiekunowie trzebnickiego sanktuarium św. Jadwigi.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda