Home WiadomościZe Świata Zakończenie jubileuszu 300-lecia koronacji Matki Bożej w USA

Zakończenie jubileuszu 300-lecia koronacji Matki Bożej w USA

Redakcja

Główne obchody jubileuszowe 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej na terenie Stanów Zjednoczonych miały miejsce 10 września br. w Amerykańskiej Częstochowie.

Rok temu, 8 września jubileusz ten rozpoczął się na Jasnej Górze, a następnie kontynuowany był w różnych miejscach w Polsce i na całym świecie. W ciągu tego roku paulińscy zakonnicy posługujący w USA przygotowywali wiernych do obchodów tej uroczystości przez różne inicjatywy duszpasterskie. W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku, wzorem Jasnej Góry, prowadzone były comiesięczne spotkania, tzw. „Wieczory Maryjne”. Natomiast w Amerykańskiej Częstochowie oraz w innych paulińskich parafiach ojcowie szerzyli inicjatywę „Żywa Korona Maryi – Selfie dla Maryi”.

Uroczystościom zakończenia Jubileuszu 300-lecia Koronacji Matki Bożej towarzyszyła szczególna okoliczność, mianowicie odsłonięcie i poświęcenie szczególnego wizerunku Maryi – mozaiki wykonanej ze zdjęć. Mozaika Matki Bożej Częstochowskiej została wykonana ze zdjęć, które były przesłane w trakcie trwania akcji „Żywa Korona Maryi”.

W sanktuarium w Doylestown z tej okazji odbyły się dwie uroczyste Eucharystie, na których zgromadzili się licznie zebrani pielgrzymi. Mszy św. o godz. 11.00, odprawianej w języku angielskim przewodniczył bp Andrzej Zglejszewski, biskup pomocniczy diecezji Rockville Centre z Long Island. Natomiast Mszy św. w języku polskim o godz. 12.30 przewodniczył bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn z Nowego Jorku.

Po powitaniu wszystkich dostojnych gości na obu Mszach św., o. Krzysztof Drybka, przeor klasztoru w Doylestown skierował pozdrowienie do wszystkich zgromadzonych wiernych na tej uroczystości, zwracając ich uwagę na mozaikę Matki Bożej Częstochowskiej.

„Witam wszystkich was, wiernych. Mamy tutaj wielki obraz, jest on ogromny! Pomyślmy, że każdy z nas jest częścią tego wielkiego obrazu. Dzisiejsze przesłanie jest takie, że nie jesteśmy sami. Jesteśmy wielką wspólnotą, która dąży do Boga (…) Twarz każdego z nas jest w tym obrazie, jest to znak, że jesteśmy ważni dla Boga, jesteśmy ważniejsi niż niejeden diament, nie jeden drogocenny kamień” – powiedział o. przeor.

Bp Andrzej Zglejszewski, biskup pomocniczy diecezji Rockville Centre z Long Island w swojej homilii odwołał się do swojego osobistego nabożeństwa do Maryi. Cytując św. Ambrożego, biskup zadawał zgromadzonym pytanie: „Co widzicie?”.

„Pragnę zapytać siebie i was, widząc ten niesamowity i piękny wizerunek Matki Bożej – co widzicie? Czy widzicie Jej oblicze? Niezwykłą historię, którą nosiła Maryja jako Matka Boża Częstochowska przez 600 lat, a od 300 lat Jej obecność w Obrazie Jasnogórskim jest także koronowana. Czy dostrzegacie Jej wspaniałe spojrzenie? Jest to spojrzenie przyjęcia. Pomimo tego, że była Ona bardzo zdziwiona, Maryja przyjęła Anioła, przyjęła łaskę Bożą. Czy rozpoznajemy siebie w obliczu Maryi?” — pytał biskup Zglejszewski.

Bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn z Nowego Jorku w homilii wygłoszonej w języku polskim odniósł się do związku obu sanktuariów – Jasnej Góry i Amerykańskiej Częstochowy – ze sobą. Przywołał On także słowa Papieża Franciszka skierowane na uroczystość 300-lecia Koronacji Matki Bożej i odniósł je także do Sanktuarium w Doylestown.

„Nasze sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie jest odzwierciedleniem tego jasnogórskiego. Tu bije serce Polaków i Polonii Amerykańskiej. Łączy serca wiernych tego kontynentu, które przez zawierzenie i oddanie w macierzyńską niewolę miłości tworzą nie złotą, ale żywą koronę złożoną z dobrych uczynków i życia godnego dziecka Bożego. W Jej matczyne dłonie złóżmy nasz los, i tak jak wołał Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński ‘Wszystko postawmy na Maryję’” – powiedział biskup Mroziewski.

W uroczystościach z okazji rocznicy koronacji w Duchowej Stolicy Polonii uczestniczyły grupy historyczno-rekonstrukcyjne, m.in. „The Banner of Jasna Gora”, dzieci z Zespół Pieśni i Tańca „Salezjanie” z Mińska Mazowieckiego, Zespół „Kreska” z Mińska Mazowieckiego oraz przedstawiciele Harcerstwa Polskiego w USA.

Na koniec podziękowanie skierował do zgromadzonych w kościele o. Tymoteusz Tarnacki, paulin odpowiedzialny za akcję „Żywa Korona Maryi” w USA, podkreślając ogromny trud pracy oraz zaangażowania różnych osób w ten projekt.

Jako znak więzi między dwoma Sanktuariami – Jasną Górą i Amerykańską Częstochową – pod koniec uroczystości został odczytany list przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry. O. Waligóra w swoim liście skierowanym do pielgrzymów zgromadzonych na tej uroczystości jubileuszowej napisał: „Pragnę wyrazić ogromną radość, że jubileusz ten mogliśmy i możemy przeżywać razem – na Jasnej Górze i w Amerykańskiej Częstochowie – zjednoczeni w Bogu, zapatrzeni w Cudowne Oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej. Cieszę się, że poprzez posługę naszych paulińskich współbraci z Prowincji Amerykańskiej jubileuszowe inicjatywy dotarły aż do 70 narodowości! Ofiarując swoje duchowe dary staliśmy się drogocennymi diamentami w ‘Żywej Koronie Maryi’. Razem z Nią uwielbiajmy Boga za niezliczone dary i błogosławieństwa, które tak obficie zsyła na każdego z nas”.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda