Bracia Mniejsi: Relikwie błogosławionych polskich męczenników franciszkańskich w Bronowicach

W niedzielę 16 października 2016 r., parafia pw. Stygmatów św. Franciszka w Krakowie-Bronowicach Wielkich otrzymała relikwie pierwszego stopnia pierwszych polskich męczenników franciszkańskich: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, zamordowanych 9 sierpnia 1991 r. przez maoistowskich terrorystów z organizacji „Świetlisty szlak”.

Obaj duchowni pracowali wtedy w obejmującej kilkadziesiąt wiosek parafii Pariacoto, w departamencie Ancash, w peruwiańskich Andach, który w owym czasie w dużej mierze kontrolowany był przez lewicowych ekstremistów z organizacji założonej 11 lat wcześniej przez filozofa Abimaela Guzmana. 5 grudnia 2015 roku, na stadionie w peruwiańskim mieście Chimbote, kardynał Angelo Amato, w imieniu papieża Franciszka, ogłosił ich błogosławionymi. Z tej okazji Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki z wizerunkiem o. Strzałkowskiego i o. Tomaszka oraz podpisem: Świadkowie nadziei – błogosławieni misjonarze polscy.

Razem z polskimi franciszkanami został beatyfikowany ksiądz diecezjalny Alessandro Dordi, zabity przez tych samych terrorystów dwa tygodnie później.

Relikwie Błogosławionych Męczenników przekazał bronowickiej wspólnocie parafialnej o. Piotr Stanisławczyk OFMConv, definitor Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, który przez całą niedzielę głosił kazania oraz przewodniczył uroczystej Mszy św., o godz. 12.00, natomiast o. Marek Krupa OFMConv, od ponad dwudziestu siedmiu lat pracujący na misjach w Boliwii, złożył w tym czasie osobiste świadectwo o życiu i otrzymanych łaskach przez wstawiennictwo tych odważnych duchowych synów Biedaczyny z Asyżu.

Wierni, w tym dniu mieli również okazję osobiście uczcić relikwie Błogosławionych Męczenników, a także otrzymać od brata Jana Hruszowca OFMConv okolicznościowe obrazki oraz relikwie drugiego stopnia.

Opr. ED

Za: www.ofm.krakow.pl