Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Spotkanie przełożonych w Górze św. Anny

Bracia Mniejsi: Spotkanie przełożonych w Górze św. Anny

Redakcja

W dniach od 5 do 8.11.2012 roku odbyły się w Domu Pielgrzyma warsztaty dla gwardianów Konferencji Północnosłowiańskiej. Tematem spotkania była kwestia uzależnienia od alkoholu.

Przybyło około 100 gwardianów z polskich prowincji oraz z Ukrainy. Obecni byli również Prowincjałowie: o. Filemon Janka z Prowincji św. Franciszka, o. Alan Brzyski z Prowincji św. Jadwigi oraz o. Jarosław Kania z Prowincji Niepokalanego Poczęcia, którzy przewodniczyli Mszy św. i głosili Słowo Boże w poszczególne dni.

Z naszej Prowincji, co należy podkreślić, obecni byli wszyscy gwardiani (choć nie wszyscy na całym spotkaniu).

Wykłady w ramach warsztatów prowadziły terapeutki z Krakowa.

Pani Barbara Zachara mówiła o: Pułapce uzależnienia od alkoholu, a pani Ewa Kosińska miała wykład na temat: Kryzys u osób konsekrowanych a problem alkoholowy. Kolejne tematy po wprowadzeniach pań terapeutek były omawiane w grupach: Rozpoznawanie problemu w bezpośrednim kontakcie z bratem nadużywającym alkoholu, Pomoc braciom z problemem alkoholowym w tworzeniu osobistego planu rozwoju.

Trzecim prelegentem był o. Adrian Loryś z Prowincji Niepokalanego Poczęcia, prowincjalny koordynator ds. rozwiązywania problemów uzależnień, który również jest terapeutą. Mówił o: Możliwości pomocy duchowej i terapeutycznej braciom uzależnionym.

Ostatnie przedpołudnie było przeznaczone na spotkania gwardianów ze swoimi prowincjałami. Gwardiani z naszej Prowincji na spotkaniu z Ministrem Prowincjalnym o. Alanem byli obecni niemal w komplecie. O Prowincjał omówił z gwardianami bieżące sprawy oraz plany perspektywiczne naszej Prowincji.

Trzeba powiedzieć, że warsztaty odbyły się w rzeczowej atmosferze i na pewno posłużyły lepszemu zrozumieniu problemu alkoholowego. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na lepsze funkcjonowanie naszych wspólnot.

o. Wit Bołd ofm
Moderator formacji ciągłej

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda