Home WiadomościZ kraju Łętowe: 60 lat obecności saletynów

Łętowe: 60 lat obecności saletynów

Redakcja

W niedzielę 11 listopada br. parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem (archidiec. krakowska) obchodziła 60 rocznicę objęcia przez saletynów posługi duszpasterskiej.

Uroczystej Mszy św. o godz. 10.45 przewodniczył ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS. W homilii przedstawił on historię obecności Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów w Łętowem. Nawiązując do czytań liturgii słowa, mówił także o duszpasterstwie parafialnym jako posłudze miłości. Ksiądz prowincjał dziękował również obecnym na Mszy św. parafianom za otwartość i wszelką pomoc okazywaną saletynom przez 60 lat.

W uroczystości wzięli udział m. in. członkowie Rady Prowincjalnej, rektor saletyńskiego seminarium z Krakowa ks. Jan Kijek MS, miejscowe wspólnoty zakonne: księży saletynów i sióstr saletynek oraz licznie zgromadzeni parafianie.

Zgromadzenie rozpoczęło pracę duszpasterską w Łętowem 10 listopada 1952 roku. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Sroka MS. W roku 1958 rozpoczęto starania o budowę nowej świątyni, ze względu na fatalny stan techniczny dotychczasowego kościoła parafialnego. Budowa rozpoczęła się w maju 1975 r. wg projektu prof. Jana Budziło z Krakowa. Nowy kościół poświęcono 19 września 1979 r. W grudniu 1984 r. Kuria Metropolitalna w Krakowie powierzyła saletynom parafię na stałe i zezwoliła na otwarcie domu zakonnego.

W latach 2004 – 2008 w Łętowem mieścił się także postulat Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Od 2012 r. w parafii znajduje się nowicjat Sióstr Matki Bożej Saletyńskiej.

(gz/dk)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda