Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Wizyta Generała i Defintorium w Polsce

Bracia Mniejsi: Wizyta Generała i Defintorium w Polsce

Redakcja

W dniach 24-26.09.2012 odbywało się w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej spotkanie Definitorium Generalnego z Ministrami Prowincjalnymi Konferencji Północnosłowiańskiej.

Minister Generalny – o. José Rodríguez Carballo wraz ze swoim Zarządem przybył do Polski w sobotę i w drodze do Kalwarii nawiedził Sanktuarium na Jasnej Górze, gdzie zawierzył Matce Bożej wszystkie Prowincje naszej konferencji. W poniedziałek rano spotkanie Definitorium Generalnego z Prowincjałami rozpoczęło się od wspólnej Eucharystii w języku łacińskim, pod przewodnictwem Ministra Generalnego. Poszczególne sesje plenarne wciągu kolejnych dni odbywały się w budynku WSD Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP i dotyczyły poszczególnych zagadnień związanych z życiem Braci Mniejszych. Podkreślono aspekt konieczności wypracowania jeszcze doskonalszych sposobów komunikacji i wzajemnej pomocy pomiędzy prowincjami naszej Konferencji oraz Zarządem Generalnym.

Spotkanie było przeżywane w duchu braterskim na sali obrad i przy Stole Pańskim. Każdy dzień rozpoczynał się Mszą Świętą. Kaznodziejami oprócz Ministra Generalnego byli: we wtorek Przewodniczący Konferencji Północnosłowiańskiej O. Rufin Maryjka (Minister Prowincjalny Prowincji MB Anielskiej), zaś w środę Definitor Generalny o. Ernest Siekierka. Oprócz spotkań plenarnych, był czas na wymianę doświadczeń w kuluarach i zwiedzanie okolicy, wizyta w Oświęcimiu (Auschwitz) i Wadowicach. Spotkanie zostało podsumowane w środę wieczorem wspólnymi nieszporami, które odbyły się już w budynku WSD Prowincji MB Anielskiej w Krakowskich Bronowicach. Prowincję św. Jadwigi reprezentował podczas spotkania Minister Porwincjalny o. Alan T. Brzyski. Kolejna wizyta Ministra Generalnego w Polsce przewidziana jest na czerwiec przyszłego roku.

Za: www.franciszkanie.com


W dniach 22-27 września przebywał w Polsce Generał Zakonu Braci Mniejszych o. José R. Carballo OFM wraz z Zarządem. Ojciec Generał odwiedził m.in. nasz klasztor w Częstochowie, gdzie wspólnota tamtejszego klasztoru, na czele z o. Felicjanem Kraftem, ugościła współbraci z Rzymu obiadem. Po zwiedzeniu Sanktuarium na Jasnej Górze dostojni goście udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej. W dniach 23-26 września miały miejsce obrady Definitorium Generalnego wraz z prowincjałami Konferencji Północnosłowiańskiej. Owocem spotkania będą wytyczne przygotowane przez braci zebranych na konferencji w seminarium Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Kalwarii. Goście z Rzymu odwiedzili Wadowice i nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Wizyta Ministra Generalnego była okazją do spotkania się z postulantami i klerykami obu krakowskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych oraz studiującymi w Polsce braćmi z bratniej prowincji na Ukrainie. W spotkaniu w Kalwarii wzięli udział wszyscy prowincjałowie z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz prezes Fundacji św. Franciszka w Rosji i Kazachstanie, zależnej bezpośrednio od Ministra Generalnego. Generał odwiedził też klasztor i seminarium Prowincji Matki Bożej Anielskiej w Krakowie-Bronowicach.

AS

Za: www.panewniki.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda