Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Wizytacja i kapituła FZŚ w Krakowie

Bracia Mniejsi: Wizytacja i kapituła FZŚ w Krakowie

Redakcja

Po raz pierwszy, odkąd istnieje Region Krakowski Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (26.09.1993), odbyła się Kapituła regionalna w Krakowie.

Poprzedziła ją wizytacja, którą przeprowadzili S. Joanna Berłowska, przełożona narodowa FZŚ w Polsce, i O. Paweł Sroka OFMConv, asystent narodowy. Spotkanie rozpoczęło się w piątek – 19 września – Koronką do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Pana Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Św. Kazimierza w Krakowie, którą po przywitaniu Gości poprowadził O. Janusz Trojanowicz, gwardian Klasztoru.

Wieczorem pod przewodnictwem O. Pawła została odprawiona Msza św. wizytacyjna w Bazylice Św. Franciszka.

Na rozpoczęcie obrad kapituły w sobotę o godz. 11 została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ministra Prowincjalnego Prowincji Matki Bożej Anielskiej O. Rufina Maryjki, który wygłosił także słowo Boże. Współcelebransami byli: Minister Prowincjalny Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP O. Jarosław Kania, asystent narodowy O. Paweł Sroka, asystent regionalny O. Błażej Budnik, koordynator FZŚ i MF z ramienia Prowincji O. Norbert Cebula oraz asystenci Wspólnot miejscowych: O. Ludwik Kurowski, O. Romuald Kaliński, O. Zdzisław Weissbrot OFMCap i O. Ryszard Śliwka OFMConv. We Mszy św. uczestniczył także sekretarz Prowincji O. diakon Waldemar Adamczyk.

Podczas Mszy św. na ręce O. Prowincjała franciszkanie świeccy uroczyście przekazali ufundowany relikwiarz z relikwiami Św. Jana XXIII, papieża i współbrata w III Zakonie Św. Franciszka.

Na zakończenie dnia O. Ludwik Kurowski opowiadał, jak zawsze barwnie i jak zwykle z wielką wiedzą oraz głęboką znajomością wszystkich okoliczności dotyczących faktów historycznych, o swoim Patronie, św. Ludwiku, którego rok jubileuszowy właśnie obchodzimy.

W niedzielę po porannej Mszy św. nastąpiła część wyborcza kapituły.

Poprzez tajne głosowanie nową przełożoną regionalną została wybrana S. Zofia Starma z Wieliczki, jej zastępczynią jest S. Halina Wideł z Tarnowa, a członkami Rady zostali: S. Jadwiga Wojas, S. Teresa Romejko, S. Danuta Kamińska, Br. Zygmunt Kmiecik, Br. Stanisław Michalik, Br. Tomasz Kowal. Uchwalono także wnioski do realizacji przez nową Radę na najbliższe trzechlecie.

Wielkie podziękowania składamy Braciom Mniejszym z Prowincji Matki Bożej Anielskiej, zwłaszcza O. Prowincjałowi oraz O. Gwardianowi, a na ich ręce Wszystkim Ojcom i Braciom, że zechcieli nas przyjąć i udostępnić pomieszczenia klasztorne. Jesteśmy też wdzięczni O. Gwardianowi Romanowi z Bazyliki Św. Franciszka, że z równie wielką życzliwością przyjął nas i ugościł.

Uczestnicy kapituły korzystali z noclegów w Domu Franciszkańskim San Antonio, co pozwoliło na sprawne i szybkie przemieszczanie się, a w pełni zadowoliło wszystkich.

To był czas pracy, ale i pełen wrażeń czas braterskiego spotkania pełnego radości i długich rozmów.

POKÓJ I DOBRO

Jadwiga Wojas OFS

Więcej (program) na: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda