Home WiadomościZ kraju Młodzi redemptoryści o młodzieży

Młodzi redemptoryści o młodzieży

Redakcja

Od 22 do 26 września w naszym domu zakonnym w Krakowie odbywały się Dni Formacji Redemptorystowskiej. Tematem konferencji i dyskusji była praca duszpasterska z młodzieżą w kontekście Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Na spotkanie przyjechali wszyscy współbracia od roku do pięciu lat kapłaństwa, zaangażowani w posługę duszpastersko-katechetyczną, rekolekcyjno-misyjną i medialną. Towarzyszyli nam również o. Sylwester Cabała, o. Janusz Urban oraz dwaj nasi prelegenci o. Mariusz Simonicz i o. Piotr Grześkiewicz.

Dni Formacji rozpoczęły się w poniedziałek Mszą św., której przewodniczył o. Sylwester Cabała. Podczas kazania wspomniał, jak ważna jest formacja ciągła i zachęcił nas do dobrego wykorzystania czasu i dzielenia się doświadczeniami.

Wtorek był dniem poświęconym pracy z młodzieżą na podstawie doświadczeń duszpasterstwa salwatorianów. O. Łukasz Anioł SDS z Trzebnicy, który jest odpowiedzialny za Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej, podzielił się z nami swoim doświadczeniem pracy z młodzieżą i inicjatywami, jakie podejmują salwatorianie w duszpasterstwie młodzieży. Sprawą, która nas zaintrygowała i pobudziła do myślenia, było postawione na popołudniowej konferencji pytanie: W jaki sposób przekazujemy młodzieży nasz charyzmat? O. Łukasz podkreślił, że ważne jest, by być sobą i dawać świadectwo tego czym żyję (mojego charyzmatu).

W środę gościliśmy dwóch księży z archidiecezji krakowskiej. Przed południem ks. Grzegorz Feluś wraz z panią Kamilą przedstawili nam działalność Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Po południu natomiast spotkaliśmy się z ks. Rafałem Buzałą odpowiedzialnym za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Z jego prezentacji dowiedzieliśmy się, jak pracuje KSM, jaki jest charyzmat tego ruchu i kto może go założyć. Po konferencji ks. Felusia było spotkanie z o. Piotrem Grześkiewiczem, który przedstawił nam inicjatywy Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów i pracę z młodzieżą w naszych parafiach na przykładzie Ruchu Światło-Życie.

Czwartkowe przedpołudnie poświęcone było duszpasterstwu młodzieży prowadzonemu przez redemptorystów. O. Mariusz Simonicz wraz z grupą młodzieży z Duszpasterstwa Akademickiego Redemptor we Wrocławiu przybliżyli nam pracę z młodzieżą akademicką. Po południu ks. Albert Wołkiewicz z Krakowa powiedział o formach i konkretnych działaniach podejmowanych w celu duchowego przygotowania młodych do ŚDM 2016. Czwartkowe spotkania zakończyliśmy nabożeństwem do św. Alfonsa Liguoriego.

Ostatni dzień dotyczył zaangażowania redemptorystów w ŚDM 2016. O. Paweł Drobot przybliżył nam proponowane działania dla młodzieży redemptorystowskiej oraz przedstawił plan pracy w celu duchowego przygotowania naszych grup młodzieżowych do tego wydarzenia. Dni formacji zakończyło spotkanie z Wikariuszem Prowincjała o. Piotrem Chyłą, który dzielił się z nami aktualnymi sprawami Prowincji i Zgromadzenia.

Dziękujemy wszystkim prelegentom za podzielenie się swoim doświadczeniem, wspólnocie krakowskiej za gościnę i braterskie przyjęcie, a wszystkim współbraciom-uczestnikom za tak liczną obecność.

o. Artur Pruś CSsR

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda