Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi – Wronki: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Bracia Mniejsi – Wronki: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Redakcja

28 maja 2012 we Wronkach po raz dwudziesty pierwszy przy współpracy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych, Urzędu Miasta Gminy Wronki oraz Wronieckiego Ośrodka Kultury zainaugurowano Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Tegoroczny cykl porusza przede wszystkim kwestie odnoszące się do tematu rodziny, stanowiąc tym samym swego rodzaju próbę skonfrontowania się z aktualnym hasłem duszpasterskim: Kościół naszym domem.

Pierwszym akcentem spotkań był wykład ojca prof. UAM dra hab. Adama Sikory OFM, kierownika Zakładu Egzegezy Starego i Nowego Testamentu Wydziału Teologicznego UAM, zatytułowany Jak budować szczęśliwy dom? Ewangeliczne fundamenty rodziny chrześcijańskiej. Ojciec Adam, omawiając postawiony problem, nawiązał do 18 rozdziału Ewangelii według świętego Mateusza. Wskazał w nim na sześć zasad, których przestrzeganie gwarantuje dobre, spokojne i uporządkowane życie w rodzinie i w społeczeństwie. Na początku autor wykładu przypomniał o tym, że trzeba znać swoje miejsce wobec Boga. Dalej, o tym, aby strzec się przed uczynieniem kogoś gorszego niż był przed spotkaniem z nami, aby pielęgnować dyskretna troskę o losy bliźniego, stosować braterskie napomnienia, prowadzące do zawarcia przyjaźni, aby modlić się we wspólnocie oraz, by mieć zdolność do każdorazowego przebaczenia. Konkludując ojciec profesor uzmysłowił zebranym wiernym, że owe zalecenia mogą stać się antyzasadami. Wystarczy tylko postępować odwrotnie do treści, jakie nam przekazują. Wówczas okaże się, że budujemy dom na piasku, który runie, kiedy przyjdą wichury i burze.

Kacper Grys OFM

Za: www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda