Home WiadomościZ kraju Bracia Mniejsi: Żłóbek w Panewnikach

Bracia Mniejsi: Żłóbek w Panewnikach

Redakcja

Żłóbek w Bazylice, znany na całym Śląsku i uważany za jeden z największych w Europie konstruowanych wewnątrz świątyni, od 2005 roku budowany jest jako tryptyk bożonarodzeniowy. Rozmiary całego żłóbka wynoszą: wysokość 18 m, szerokość 32 m (centralna część i boczne nawy), głębokość centralnej części 10 m.

Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej (w tym również: zwierzęta wypchane oraz wiatraki, młyn, studnia, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, palmy, cyprysy, mech leśny i inne). Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem), według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości do 150 cm. Ponadto setki żarówek i przewodów elektrycznych. Budowa tegorocznej szopki rozpoczęła się 28 listopada i zakończyły 16 grudnia. Szopka w Bazylice jest dostępna od Bożego Narodzenia do 2 lutego 2012 r.

Tematem całego żłóbka w tym roku jest: „Kościół naszym domem”. Pierwszym domem Chrystusa Pana na ziemi, była betlejemska grota. Tam Maryja wraz Józefem, jak tylko potrafili najlepiej, otoczyli opieką małego Jezusa, który założył Kościół Boży. Pragnąc ukazać, przybywającym na adorację Bożej Dzieciny wiernym, wzory duchowych przywódców Kościoła, czyli postawy duchowego ojcostwa i macierzyństwa w Kościele, który jest naszym wspólnym domem umieściliśmy w prawym skrzydle bł. Jana Pawła II, jako dobrego pasterza i ojca a w lewym skrzydle, św. Klarę, z racji trwającego Roku św. Klary.

Oprócz tradycyjnego żłóbka w Bazylice od Bożego Narodzenia można również zwiedzać w Panewnikach żłóbek ruchomy oraz żywy żłóbek w ogrodzie, którego atrakcją są żywe zwierzęta: kucyki, oślica, owce, kozy, bażanty, gęsi, kaczki i gołębie. Od tego roku w ogrodzie podziwiać można żłóbek, podarowany przez ks. Broniewskiego ze Sztudgardu. Półtora metrowe figury wyrzeźbiła z drewna młodzież ze szkoły średniej w Koszycach na Słowacji. Ekspozycję tworzą: św. Rodzina, Trzej Królowie oraz bł. Jan Paweł II i bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Przechodząc od ruchomej stajenki do żywego żłóbka, można zatrzymać się w „Herbarium Św. Franciszka”, by napić się gorącego naparu z ziół klasztornych. Jest również możliwość ciepłego posiłku dla grup, po wcześniejszym zgłoszeniu.

Przez cały czas trwania żłóbka organizowane są Adorację dla rożnach stanów z udziałem biskupów katowickich, na które serdecznie zapraszamy. Dołączam plan adoracji, który znajduje się również na stronie internetowej parafii www.parafia.panewniki.pl.

o. Alan Rusek ofm
proboszcz i kustosz Panewnik


ドミノ倒し

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda