Home WiadomościZ kraju Saletyni – Warszawa: Oświadczenie Rzecznika Prowincji

Saletyni – Warszawa: Oświadczenie Rzecznika Prowincji

Redakcja

W związku z nieprawdziwymi informacjami na temat objawienia Matki Bożej w La Salette z dnia 19 września 1846 roku oraz Orędzia Matki Bożej ukazującymi się w książkach, artykułach, zarówno w prasie i Internecie, powołującymi się często na publikacje Aranuda de Lassusa pt. Sekret Matki Bożej z La SaletteO czasach ostatecznych, jak również opracowanie pt. Objawienia Matki Boskiej w La Salette czy książkę Paula Gouin’a pt. Pasterka z La Saletteoświadczamy, iż zawarte w nich treści są niekompetentnymi i błędnymi interpretacjami orędzia Matki Bożej z La Salette.

1. Oddziaływanie tych publikacji jest szkodliwe w rozumieniu sensu Orędzia z La Salette określonego w dekrecie bp. Philiberta de Bruillarda z Grenoble z dnia 19 września 1851 roku, przytaczając kwestie nigdy oficjalnie niepotwierdzone przez Kościół. W sposób szczególny dotyczy to sprawy treści tajemnicy saletyńskiej jaką otrzymała Melania Calvat. Późniejsze jej pisma i opublikowana treść tzw. tajemnicy saletyńskiej w żadnej swej części nie stanowią Orędzia Matki Bożej z La Salette. Interpretują je jedynie w sposób sensacyjny, synkretyczny, rzucający perspektywę niemającą nic wspólnego z Orędziem Matki Bożej. Ośrodkami generującymi tego typu interpretacje jest grupa melanistów (nazwa powstała od imienia Melanii Calvat) działająca także w Polsce.

2. Na polskim rynku księgarskim można znaleźć wiele merytorycznych, zgodnych z nauką Kościoła, opracowań dotyczących objawienia Matki Bożej w La Salette. Również dzięki działającemu Wydawnictwu La Salette polski czytelnik może nabyć rzetelne i wyczerpujące publikacje na temat La Salette m.in.: La Salette, opis zjawienia i sens Orędzia; J. Jaouen MS, La Salette – dar Chrystusa dla Kościoła; J. Stern MS, Maksymin i Melania – pasterze z La Salette; E. Ritz MS, Orędzie Maryi z La Salette czy też filmy DVD jak np.: Tajemnica La Salette.

3. Należy w tym miejscu przypomnieć Nauczanie Soboru Watykańskiego II i Listu Apostolskiego Marialis cultus, papieża Pawła VI w nr 74: żeby w kulcie maryjnym unikano niepotrzebnej łatwowierności (Lumen Gentium, 67); należy eliminować wszystko, co jest wyraźnie fałszywe, albo legendarne (Marialis cultus, 38).

4. Depozytariuszami i wyznaczonymi przez Kościół stróżami autentycznej interpretacji objawienia Matki Bożej w La Salette jest powstałe na prawie papieskim Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów, a także Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z La Salette.

ks. Piotr Szweda MS
rzecznik Prowincji

Warszawa, dnia 3 stycznia 2012 roku

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda