Home WiadomościZ kraju By „poznawać serce Boga w słowach Boga” – Niedziela Słowa Bożego na Jasnej Górze

By „poznawać serce Boga w słowach Boga” – Niedziela Słowa Bożego na Jasnej Górze

Redakcja

Słowo uświęca, leczy, porządkuje myślenie, właśnie przez Nie przychodzi Bóg – podkreślają paulini. Dziś III niedziela zwykła z ustanowienia papieża Franciszka obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Na jasnogórskim Wizerunku Maryja wskazuje na Jezusa z Księgą Życia, a sanktuarium jest tym miejscem, gdzie Słowo Boże jest proklamowane niemal bezustannie, w liturgii, ale i na współczesnych ambonach, którymi stały się np. radio i media społecznościowe.

Aby Słowo Boże mogło „pracować” w człowieku i wydawać owoce – jak podkreślają zakonnicy – od dzisiaj uczestnicy Mszy św. w duszpasterstwie na tzw. Halach przy Jasnej Górze, będą otrzymywać „gazetki” z Liturgią Słowa na następną niedzielę.

Bardzo często podczas Mszy św. uciekają nam najważniejsze momenty, a Liturgia Słowa do nich należy. Dlatego dzięki tej inicjatywie pragniemy, by wierni chcieli się przygotować na kolejną niedzielę – mówi o. Savio Folcholc, odpowiedzialny za duszpasterstwo „na Halach”. Zakonnik przypomina, że głoszenie Słowa Bożego wpisane jest w pauliński charyzmat, stąd różne sposoby, by „siać Słowo, które daje życie”. Podkreśla, że Jezus jest obecny wśród nas, kiedy czytamy Biblię i kiedy słuchamy Słowa głoszonego. On chce być z nami i nas prowadzić.

– Dla mnie Słowo Boże ma fundamentalne znaczenie, bo wraz z nim przychodzi Boża Obecność. To Słowo, które uświęca, leczy, porządkuje myślenie, właśnie przez Nie przychodzi Bóg – wyjaśnia o. Jakub Szymczycha, który jest także dziennikarzem w Radiu Jasna Góra. Zwraca uwagę, że jeżeli nie będziemy tkwili przy Słowie jak przy lampie, to nie będziemy wiedzieli, jak żyć i kim jesteśmy. – Słowo Boże nas odkłamuje, ponieważ płynie z ust Tego, który jest Prawdą. Nie można poznać siebie ani Boga, jeżeli nie otwiera się Biblii, która jest Jego ustami – podkreśla zakonnik i zauważa też, że w świecie przeintelektualizowanym, w którym próbujemy wiele spraw zgłębić, przemyśleć, ważne jest, by do Słowa Bożego podchodzić z sercem, które wybrało spotkanie z Bogiem w prawdzie, właśnie poprzez lekturę Słowa Bożego.

O. Szymczycha zachęca, aby każdy próbował otworzyć Biblię, bo nawet jeżeli za pierwszym razem nie wiele zrozumiemy, to przyjdzie taki dzień, że usłyszymy głos Boga. – On jest źródłem naszego ocalenia, który przychodzi w sakramentach i w Słowie Bożym, ale każdego dnia trzeba pokonać opór i spotkać się z Bogiem. Nawet gdy nic nie rozumiemy, to i tak obcujemy z Bogiem, który nas przemienia. To Słowo i tak w nas działa i nawet gdy nic nie rozumiemy, to czytajmy pokornym sercem. Zawsze znajdziemy Słowo, które wypełni naszą duszę – przekonuje paulin.

Na jasnogórskim Wizerunku Maryja wskazuje na Jezusa z Księgą Życia, a sanktuarium jest tym miejscem, gdzie Słowo Boże jest proklamowane niemal bezustannie, np. przy każdorazowym sprawowaniu liturgii, a Mszy św. odprawianych jest tu kilkadziesiąt tysięcy rocznie, również podczas nocnych czuwań. Także w prawodawstwo Zakonu Paulinów mocno wpisana jest potrzeba gorliwości apostolskiej ujawniającej się szczególnie przez głoszenie Słowa Bożego (Konstytucje Zakonu art. 3).

Pierwotnie Paulini byli Zakonem zdecydowanie kontemplacyjnym, z biegiem czasu rozszerzyli swój charyzmat o apostolstwo, działalność duszpasterską. Obecnie określa się ich jako Zakon kontemplacyjno-czynny.

Zezwolenia na głoszenie Słowa Bożego udzielił Paulinom papież Bonifacy IX w 1401 r. Od XV w. zakonnicy oddawali się duszpasterstwu na większą skalę, przyjmowali i pracowali w parafiach, zaczęli głosić rekolekcje i misje parafialne. W XVII w. prowincja polska i węgierska prowadziły – na mocy zleceń Stolicy Apostolskiej – misje wśród innowierców.

Teraz Słowo Boże paulini głoszą na szczególnych, współczesnych ambonach w Internecie; mediach społecznościowych czy w na antenie Radia Jasna Góra.

O. Dariusz Kropacz, który w przyszłą niedzielę zadebiutuje w audycji „Słowo na niedzielę” przyznaje, że dla niego formacja zakonna i seminarium duchowne były już kolejnymi etapami poznawania Pisma Świętego jako drogowskazu na życie. Słowo Boże było już wcześniej dla niego bliskie. Podkreśla też, że najważniejszą i pierwszą kwestią jest to, że „Słowo dotyka osobiście i mojego serca, realizuje się w określonym czasie i miejscu, w konkretnej, aktualnej sytuacji życiowej”. Jak dodaje, to dopiero z tego doświadczenia rodzi się drugi etap „spotkania”, czyli dzielenie się Słowem Bożym.

Mówiąc o doświadczeniu głoszenia w radiu czy Internecie, zauważa, że inaczej głosi się wobec żywego człowieka, który słucha i patrzy, reaguje, a inaczej, kiedy ma się „wirtualnego odbiorcę”. – Zawsze jednak staram się wyobrazić i uzmysłowić, że gdzieś tam, przed odbiornikiem radiowym czy komputerem, ewentualnie ze słuchawkami w uszach, po drugiej stronie „łączy” jest prawdziwa osoba, która potrzebuje kontaktu z Bożym słowem przez moje nieudolne głoszenie – podkreśla zakonnik.

Z tej specyficznej ambony, jaką jest studyjny mikrofon Radia Jasna Góra, Słowo Boże głosi od niedawna o. Łukasz Kręgiel. Jak zauważa, przygotowanie do audycji jest pomocne do głoszenia homilii podczas Mszy św. – Mam zwyczaj pisać kazania albo ewentualnie robię konspekt jako scenariusz, bo lubię być przygotowany, ważne też żeby nie było za długo – dodaje z uśmiechem paulin.

Kapłan wyjaśnia, że istnieje wiele metod i technik, ale najlepiej po prostu dać Bogu czas, by działał On sam. Według o. Łukasza trzeba nad tekstem przysiąść, pomodlić się o światło Ducha Św., ale też sięgnąć po komentarze czy egzegezę. To wszystko stwarza pewny obraz rzeczywistości.

Słowo Boże jest dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia, powinniśmy nauczyć się „chwytać Go”, korzystać z Niego i żyć według Jego wskazówek. Możemy przekonać się wtedy o Jego zbawiennych owocach, a wśród nich są wyciszenie, pokój, moc do przeżycia całego dnia i stawienia czoła podejmowanym obowiązkom i wyzwaniom – zapewnia o. Łukasz.

Cotygodniowa audycja „Słowo na niedzielę” na antenie Radia Jasna Góra o godz. 8.15 jest komentarzem do Liturgii Słowa przygotowanym przez ojców paulinów (powtórka o godz. 21.30). Lekturę i rozważania nad Bożym Słowem – „Spotkanie z Biblią” – prowadzi też cztery razy w tygodniu teolog ks. dr Sebastian Kępa (pn, wt, czw, pt – godz. 8.30, powtórki – godz. 22.30).

Papież Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, która jest obchodzona co roku w trzecią niedzielę okresu zwykłego, na mocy Listu apostolskiego „Aperuit illis”, wydanego 30 września 2019 r. Zamiarem Ojca Świętego jest poświęcenie tego dnia celebracji i refleksji nad Bożym Słowem oraz jego rozszerzaniu.

mir / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda