Home WiadomościZ kraju Chrystusowcy: 20 lat „Katolika” w Stargardzie Szczecińskim

Chrystusowcy: 20 lat „Katolika” w Stargardzie Szczecińskim

Redakcja

„Nad rzeką Iną jest pewne miasto, a nazywa się Stargard Szczeciński. I jest tam też szkoła zacna, w której szlachetne grono prowadzi w dziedzinę wiedzy żaków zastępy niemałe. Szkoła ma już lat 20, historię niezwykle ciekawą: wzloty, upadki, zawirowania, zakręty…”

Tymi słowami w środę, 17 października zainicjowano oficjalną akademię z okazji obchodów 20-lecia istnienia Szkoły Katolickiej w Stargardzie Szczecińskim założonej i prowadzonej we współpracy z naszymi współbraćmi posługującymi w parafii św. Józefa. Obecnie jest to Gimnazjum Katolickie im. Kardynała Augusta Hlonda, które działa już dziesiąty rok.

Świętowanie 20-lecia „Katolika” rozpoczęła uroczysta Msza święta w kościele św. Jana Chrzciciela. Była to też dobra okazja do złożenia ślubowania przez pierwszą klasę tegoż gimnazjum. Dziewiętnaścioro uczniów z dumą powtarzało słowa przysięgi „Ślubujemy tobie, szkoło!”. Dalsza część obchodów odbywała się w Stargardzkim Centrum Kultury. Tu przemówieniom i ciepłym słowom omal nie było końca. Wśród Gości obecni byli przede wszystkim: ks. Ryszard Szymanik TChr – I Prefekt Gimnazjum Katolickiego, ks. kanonik Piotr Superlak – dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej oraz ks. dr Jarosław Staszewski Tchr – proboszcz parafii św. Józefa. Obecni byli także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Zgromadzeni dali się ponieść duchowi czasu, unoszącemu się nad uroczystością. Były wspomnienia, anegdotki, ciekawostki i tajemnice. Wszystko w ciepłej i  przyjaznej atmosferze.

Akademię uświetniły także występy uczniów Gimnazjum Katolickiego. Śpiewy, recytacje, prezentacja multimedialna i przede wszystkim scenka pt. „Pozory mylą…”. Już sam tytuł dawał do myślenia, a treść okazała się naprawdę zaskakująca i… dementująca co nieco. Niemałym zaskoczeniem był finał akademii – cała społeczność Gimnazjum Katolickiego znalazła się na scenie, by wspólnie zaśpiewać piosenkę na cześć szkoły pt. „Dwudziestolatka”. Występy tylko potwierdziły fakt, że młodzież z „Katolika” jest nie tylko utalentowana, ale też odważna i kreatywna. Kilka zdjęć tutaj. Więcej na stronie parafii św. Józefa.

Coś dla ducha i coś dla ciała też się znalazło – po wspaniałej uroczystości w SCK-u Goście przeszli do budynku szkoły na poczęstunek. Tam, w luźniejszej atmosferze i tzw. kuluarach, spokojnie mogli oddać się własnym wspomnieniom na temat szkoły. Powtarzając słowa głównej bohaterki przedstawienia – Gimnazjum Katolickie im. Kardynała Augusta Hlonda – „Tam jest po prostu bosko!”.

Szkole Katolickiej w Stargardzie życzymy kolejnych 20 lat!

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda