Home WiadomościZ kraju Chrystusowcy: Zaproszenie Przełożonego Generalnego na dziękczynna pielgrzymkę

Chrystusowcy: Zaproszenie Przełożonego Generalnego na dziękczynna pielgrzymkę

Redakcja

chrystusowcy.plDrodzy i Czcigodni Współbracia!

W 250. rocznicę wprowadzenia nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w diecezjach Królestwa Polskiego, my – chrystusowcy dziękujemy Bogu za 70 lat pracy naszego Zgromadzenia na Pomorzu Zachodnim.

6 maja 1945 roku wysłany przez Ojca Ignacego Posadzego z grupą pionierów chrystusowiec, ks. Florian Berlik, odprawił pierwszą Mszę Świętą w powojennym Szczecinie. Miało to miejsce w kaplicy przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela, później przebudowanej na nowe skrzydło plebanii. W długim szeregu miejsc pracy duszpasterskiej chrystusowców na Pomorzu Zachodnim Szczecin jest pierwszy. Wkrótce po nim inne miasta i wsie wypełniły się głosem modlitw i nabożeństw, którym przewodzili coraz liczniej przyjeżdżający tu nasi kapłani i bracia. Tak rozpoczął się kolejny etap w historii naszego Zgromadzenia, który przez 70 lat współtworzyło kilkuset naszych Współbraci.

Nasze dziękczynienie wpisujemy w obchodzony w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Rok Serca Jezusowego. „Idąc za wskazaniami Założyciela i Współzałożyciela, pielęgnujemy głębokie nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa […]” (Ustawy Towarzystwa Chrystusowego, p. 49) i pragniemy uroczyście odnowić poświęcenie się Zgromadzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Jesteśmy przy tym świadomi dziedzictwa przekazywanego przez kolejne pokolenia chrystusowców. Począwszy od 1932 roku wszystkie nowicjaty Towarzystwa Chrystusowego zawierzały się Bożemu Sercu. To samo czyniły nowo powstałe placówki i wspólnoty. „Odnówmy przeto […] to nasze poświęcenie, ten ponowny zwrot ku Sercu Bożemu. Musi ono być jednak mocno oparte na wewnętrznej przemianie naszej duszy. O to głównie chodzi Panu Jezusowi. To osobiste poświęcenie się jest najważniejszą rzeczą w kulcie Najświętszego Serca i do niego głównie Pan Jezus przywiązuje swoje obietnice”, jak uczył nas Ojciec Ignacy Posadzy (Listy okrężne).

Osoba Ojca Ignacego łączy nas z Siostrami Misjonarkami Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. W Roku Życia Konsekrowanego razem staniemy do aktu zawierzenia naszych Zgromadzeń Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, prosząc wspólnie o opiekę nad nami.

Z Kustoszem Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, ks. Jarosławem Staszewskim, zapraszam wszystkich Współbraci z kraju i z zagranicy do pielgrzymowania „do Serca” w dniu 6 maja 2015 roku i wspólnego dziękczynienia oraz zawierzenia Sercu Bożemu.

Każdy z nas ma jakiś osobisty motyw do takiej pielgrzymki i modlitwy. Szczególne zaproszenie kierujemy do naszych Współbraci Seniorów, którzy przez swoją posługę na trwałe weszli w historię „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”. Zapraszamy naszych najmłodszych Współbraci, nowicjuszy i seminarzystów, aby poznawali i zgłębiali tożsamość chrystusowców. Bardzo liczymy na obecność Was, którzy dzisiaj pełnicie misję Towarzystwa tu, na Pomorzu, i „wszędzie tam, gdzie biją polskie serca”. Wszystkich Współbraci, którzy osobiście nie będą mogli uczestniczyć w naszej pielgrzymce, zachęcam do duchowej łączności.

Naszemu pielgrzymowaniu niech towarzyszy jeszcze jedna intencja. Metropolita Szczecińsko-Kamieński, Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, ogłosił dni od 5 do 9 maja 2015 roku czasem modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda. Podejmijmy tą bliską nam wszystkim ideę.

Do zobaczenia w „Sercu”!

ks. Ryszard Głowacki SChr 
przełożony  generalny

ks. Jarosław Staszewski SChr
kustosz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Szczecinie

*******

Program pielgrzymki chrystusowców do Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (środa, 6 maja 2015 roku)

12.00 – referat ks. prof. Grzegorza Wejmana o Kardynale Auguście Hlondzie

12.30 – Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego

13.30 – zawierzenie Najświętszemu Serca Pana Jezusa Towarzystwa Chrystusowego i Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla

14.00 – poczęstunek w domu zakonnym

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda