Home WiadomościZ kraju Co było w kuli na kościelnej wieży?

Co było w kuli na kościelnej wieży?

Redakcja

Szesnastowieczne monety, dziewiętnastowieczne dokumenty zakonne i medaliki oraz gazety z czasów Powstania Styczniowego – takie skarby znaleziono w kuli na dachu dominikańskiej Bazyliki Świętej Trójcy w Krakowie.

Pod koniec października ekipa dekarzy remontująca dach kościoła otworzyła miedzianą kulę znajdującą się na szczycie sygnaturki. „Wszyscy byliśmy ciekawi, co znajdziemy w środku, licząc na stary zwyczaj umieszczania w takim miejscu dokumentów, gazet albo monet z epoki. Nie zawiedliśmy się” – opowiada przeor krakowskiego klasztoru, o. Paweł Kozacki.

Największe zainteresowanie współczesnych dominikanów wzbudziły stare zakonne dokumenty, a wśród nich katalog Prowincji Polskiej z 1862 roku – dzięki któremu można się dowiedzieć jacy dominikanie tworzyli wtedy Zakon na terenie zaboru austriackiego.

Nie mniejszą ciekawość wzbudził dokument opisujący pożar Bazyliki w lipcu 1850 roku oraz dzieje jej odbudowy, z bardzo osobistą prośbą do potomnych: „Wy, którzy to czytacie, westchnijcie za nas do Boga”. „Pamiętałem o nich szczególnie w Dniu Zadusznym” mówi przeor krakowskich dominikanów.

W kuli było również egzemplarze dwóch starych czasopism: datowanego na 26 sierpnia 1863 roku Tygodnika Politycznego „Wolność”, reklamującego się jako półurzędowy organ powstańczego Rządu Narodowego oraz „Kronikę” z datą 12 października tego samego roku.

Znaleziono też kilkadziesiąt starych monet, z których najstarsze wybito w XVI wieku, a także XIX-wieczne medaliki oraz broszurą z historią wizerunku Matki Bożej z tutejszej Bazyliki, którą dominikanie wydali w 1863 roku w celu zbierania funduszy na odbudowę kościoła.

Wszystkie eksponaty trafiły do konserwacji, a następnie zostaną umieszczone w zakonnym archiwum. „Zastanawiamy się teraz, co sami włożymy do kuli, z nadzieją, że nasi następcy za 200 lat będą otwierali ją z podobną fascynacją jak my dzisiaj” – mówi o. Kozacki.

Zapraszamy do obejrzenia całego fotoreportażu na stronie krakowskiego klasztoru

krakow.dominikanie.pl / dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda