Home WiadomościZ kraju Książka dominikanina nominowana do nagrody “Studiów Żródłoznawczych” (IH PAN)

Książka dominikanina nominowana do nagrody “Studiów Żródłoznawczych” (IH PAN)

Redakcja

Książka dominikanina ojca Tomasza Gałuszki o rękopisach z notatkami z wykładów Świętego Tomasza z Akwinu została nominowana do nagrody w prestiżowym konkursie “Studiów Żródłoznawczych” (Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk). Zwycięzcę konkursu poznamy 22 listopada.

Rozprawa dyrektora Dominikańskiego Instytutu Historycznego zatytułowana „Tomasza z Akwinu Lectura Super Matheum Cap. I-II. Studium historyczno-krytyczne i edycja tekstu”, znalazła się wśród czterech pozycji nominowanych do Nagrody im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego za rok 2011.

Książka o. Gałuszki to kolejna już publikacja Dominikańskiego Instytutu Historycznego w ramach serii naukowej „Studia i źródła Dominikańskiego Instytutu Historycznego w Krakowie”. Autor dokonuje w niej analizy krytyczno-historycznej wykładu Świętego Tomasza do dwóch pierwszych rozdziałów Ewangelii według Świętego Mateusza.

„Opracowany wykład jest jednym z tych dzieł Tomasza z Akwinu, które być może na zawsze miało pozostać nieznane szerszemu gronu odbiorców. Zachowane jedynie w notatkach dwóch studentów – Piotra z Andrii i Leodegara z Besançon – nie zostało przez Tomasza ani zredagowane, ani autoryzowane” – pisała Anna Markiewicz na stronie Dominikanie.pl po ukazaniu się książki o. Gałuszki na początku 2011 roku.

„Najprawdopodobniej też nigdy nie dowiemy się, czy dominikanin w ogóle zamierzał upublicznić swoją propozycję interpretacji Ewangelii wg św. Mateusza. Jeżeli jednak rzeczywiście dzieło to powstało jakby bez wiedzy samego autora, to niewątpliwie otrzymaliśmy wyjątkową okazję, by przyjrzeć się Tomaszowi w trakcie zwyczajnej pracy dydaktycznej” – dodaje Markiewicz.

Nagroda im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego przyznawana jest za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe z zakresu średniowiecza i okresu nowożytnego do końca XVIII wieku.

Zmarły przed dwoma laty patron nagrody był wybitnym polskim historykiem, specjalizującym się w średniowieczu. Większość swojego zawodowego życia spędził jako pracownik Instytutu Historii PAN.

sz, dominikanie.pl / kolegium.dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda