Home WiadomościZ kraju „Constantia et virtute”

„Constantia et virtute”

Redakcja

23 października 2021 r. w auli bł. Jakuba Strzemię, krakowskiego klasztoru franciszkanów, odbyła się uroczystość z okazji nadania tytułu profesora oraz wręczenia księgi jubileuszowej o. prof. drowi hab. Zdzisławowi Gogoli. Ojciec Profesor był 20 lat pracownikiem naukowym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał 1 września 2020 r., uroczystość promocyjna odbyła się w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie 11 stycznia 2021 r.

Zorganizowane spotkanie było okazją nie tylko świętowania nadania tytułu, ale także 70. rocznicy urodzin Profesora oraz wręczenia księgi pamiątkowej Jubilatowi. Wydarzenie to zgromadziło w krakowskim konwencie dużą liczbę zaproszonych gości z całej Polski. Pośród nich obecni byli: ks. abp Józef Kowalczyk – prymas senior; o. bp Błażej Kruszyłowicz z diec. szczecińsko-kamieńskiej, o. Mariusz Kozioł – wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów; współbracia w zakonie Ojca Profesora; przedstawiciele duchowieństwa, siostry zakonne, pracownicy UPJPII; rodzina oraz przyjaciele Jubilata.

Uroczystość rozpoczął śpiew „Gaude Mater Polonia”. Utwór wykonany został przez chór Salava z Krakowa. Przybyłych gości powitał o. dr Andrzej Hejnowicz, który w swoim wystąpieniu porównał dorobek o. Gogoli z nauką ojca historii Herodota. Słowa powitań skierował także gwardian klasztoru krakowskiego, o. dr Piotr Cuber.

W kolejnej części uroczystości głos zabrał ks. prof. dr hab. Józef Wołczański, który w Laudacji na cześć o prof.  Gogoli przybliżył jego życiorys oraz charakterystyczne cechy charakteru Jubilata. Spora część Laudacji to przedstawienie dorobku Ojca Profesora, na który składają się 346 pozycje opublikowane drukiem, w tym: 41 książek, 166 rozpraw naukowych, 139 artykułów popularnonaukowych. Na zakończenie Laudacji złożone zostały życzenia Jubilatowi oraz miało miejsce wręczenie przygotowanej na tę okazję jubileuszowej księgi.

Po tej części uroczystości głos zabrał o. prof. dr hab. Zdzisław Gogola, który podziękował wszystkim za przybycie oraz za przygotowanie tej uroczystości. Jubilat dziękując stwierdził, że sukces jaki odniósł w życiu to wspólny sukces wszystkich dobrych ludzi, których dane mu było poznać w swoim życiu. Gorące podziękowania skierował do przełożonych zakonnych, współbraci oraz uczelni. Specjalne słowa wdzięczności popłynęły w stronę redaktora jubileuszowej księgi i wygłaszającego Laudację. O. Gogola przyznał, że to wszystko, co usłyszał podczas uroczystości uświadamia mu i zobowiązuje go do zmiany tego, co powinien jeszcze zmienić i do zrobienia tego, co powinien jeszcze zrobić.

Kolejna część spotkania, to przemówienia i życzenia gości, które były także połączone ze wspomnieniami związanymi z Ojcem Profesorem. Głos zabrali m.in. ks. abp Józef Kowalczyk, o. bp Błażej Kruszyłowicz, o. Mariusz Kozioł oraz przedstawiciele rodziny i przyjaciół. Uroczystość zakończył wspólny obiad oraz rodzinna radosna rekreacja.

Redaktorem jubileuszowej księgi pt. „Constantia et virtute” (Wytrwałością i cnotą) jest ks. prof. dr hab. Józef Wołczański z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Na 1037 jej stronach oprócz listów gratulacyjnych, dorobku Ojca Profesora i jego curiculum vitaeautor zamieścił dedykowane Jubilatowi artykuły, które napisane zostały przez 35 autorów z różnych dziedzin: historii, historii sztuki, teologii, biblistyki, mariologii, duchowości, franciszkanizmu. Autorami są osoby duchowne różnych diecezji i zakonów, franciszkanie, siostry zakonne oraz osoby świeckie z Polski i z zagranicy. Księga oprócz niezwykłego materiału naukowego zawiera także wiele cennych fotografii ukazujących życie i dorobek o. Gogoli.

o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda