Home WiadomościZ kraju Portal misyjne.pl kończy 5 lat. Niedługo jego nowa wersja

Portal misyjne.pl kończy 5 lat. Niedługo jego nowa wersja

Redakcja

W Niedzielę Misyjną, 23 października 2016 r., rozpoczął działalność portal misyjne.pl. Przez 5 lat redakcja przybliżała czytelnikom temat misji, prześladowania chrześcijan, a także informowała o wydarzeniach z życia Kościoła.

W Tygodniu Misyjnym w 2016 r. rozpoczął działalność portal misyjne.pl. Nie rozpoczynał od zera – bazuje na 35 latach doświadczenia oblackiego dwumiesięcznika „Misyjne Drogi”. Redakcja skupiła się na tematyce misyjnej, ale szybko okazało się, że czytelnicy chcą szerszego spojrzenia na sprawy wiary i Kościoła. – Zrozumieliśmy, że misje to nie tylko misje ad gentes – czyli posługa misjonarzy na terytoriach, które nie znają Chrystusa. Każdy z nas jest wezwany do bycia misjonarzem i dlatego postanowiliśmy na portalu opowiadać o Kościele, o społeczeństwie, o człowieku. Mówimy o sprawach ważnych, które dzieją się tu i teraz, ale sięgamy też głębiej, by pokazywać wierzącym, ale i poszukującym, czym jest wiara i Kim jest Bóg. Zajmujemy się dialogiem międzyreligijnym i międzykulturowym – opowiada o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny portalu misyjne.pl i „Misyjnych Dróg”. – Portal jest tworzony w duchu oblackim – ma ukazywać działalność Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem misji, w tym misji zgromadzenia.

To również miejsce, w którym czytelnik może znaleźć publicystyczny komentarz do informacji z życia publicznego. Chcemy rzetelne informować o bieżących wydarzeniach społecznych w kraju i na świecie – podkreśla ojciec Wrzos. Na początku portal odwiedzało miesięcznie 40 tys. osób, dziś jest ich średnio pół miliona, a bywają miesiące, w których portal odwiedza ponad milion unikalnych użytkowników.

Nowe studio

W marcu redakcja przeprowadziła się do nowej siedziby, a w październiku tego roku udało się oddać do użytku studio nagrań, które powstało w ramach projektu finansowanego przez Fundację BGK. – To nasza „wisienka na torcie”. Bardzo zależało nam na tym, by móc zaoferować czytelnikom nową formę materiałów w jak najlepszej jakości. Podkasty i filmy cieszą się coraz większą popularnością w wirtualnej przestrzeni, więc chcemy za tym podążać i proponować coś więcej niż tylko teksty. Jedno jest jednak niezmienne, że naszą misją jest dobre dziennikarstwo – dzieli się Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portalu misyjne.pl. – Misjonarze pracujący w różnych zakątkach świata prowadzą u nas swoje blogi, co sprawia, że często mamy informacje z pierwszej ręki. O różnych obliczach konfliktów społecznych i działaniu lokalnego Kościoła dowiadujemy się właśnie od nich – dodaje Sebastian Zbierański.

Temat na dwa tygodnie

Na misyjne.pl poza bieżącymi wiadomościami można znaleźć wiele materiałów, wywiadów, felietonów i reportaży, które przygotowują dziennikarze portalu. W ostatnim czasie redakcja zaproponowała Czytelnikom zgłębianie konkretnych tematów w tzw. “dwutygodniach”. – Przez dwa tygodnie staramy się pokazywać różne aspekty danego tematu związanego z Kościołem. Chcemy jakieś zagadnienie ugryźć z różnych stron, nie boimy się też tego, co dla Kościoła może być trudne. Nasi dziennikarze, a także autorzy zewnętrzni, przygotowują szereg ciekawych materiałów, które wierzącym i poszukującym mogą rozszerzyć perspektywę – mówi Hubert Piechocki, jeden z dziennikarzy misyjne.pl. W cyklu “dwutygodni” zgłębiany był już m.in. temat relacji Kościoła i polityki, młodych w Kościele czy modlitwy.

Redakcja przygotowuje także nową, ulepszoną wersję witryny, która będzie uwzględniać materiały przygotowywane przez dziennikarzy w studiu – podkasty i filmy. Poza nowościami redakcja planuje też kontynuowanie organizowanych od lat inicjatyw – m.in. „Misjonarza na Post” czy projektu „Misja Szkoła”. Portal misyjne.pl proponuje odbiorcom wyjątkowy system zamawiania intencji mszalnych online. Wierni mogą drogą elektroniczną, w ramach specjalnie zaprojektowanego systemu, zamówić mszę św. pojedynczą, czy np. tzw. gregoriankę. Intencje mszy św. są odprawiane przez ojców w krajach misyjnych bądź w domu oblackim w Poznaniu, gdzie mieści się siedziba redakcji, która jest częścią Prokury Misyjnej.

Czasopismo „Misyjne Drogi” oraz portal misyjne.pl są wydawane przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W dziele ewangelizacji redakcja współpracuje z pasterzami Kościoła, a szczególnie z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji, Radą Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Papieskimi Dziełami Misyjnymi. W 2018 r. redakcja została nagrodzona medalem „Benemerenti in opere evangelizationis” za szczególne i wybitne zasługi w dziele misyjnym. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Komisję KEP ds. Misji. Redakcję nagrodzono w kategorii „informacja medialna”. To samo wyróżnienie przyznano za inicjatywę „Misjonarz na Post”.

Hubert Piechocki / Poznań
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda