Home WiadomościZ kraju Cystersi – Jędrzejów: Wizyta Nuncjusza Apostolskiego

Cystersi – Jędrzejów: Wizyta Nuncjusza Apostolskiego

Redakcja

jedrzejow.cystersi.plW opactwie cystersów w Jędrzejowie i w całym mieście 1 stycznia nabrał w tym roku bardziej wyjątkowego charakteru i to z dwóch powodów: uroczyście ogłoszono dekret Stolicy Apostolskiej mianujący bł. Wincentego Kadłubka patronem miasta, a także ogłoszono decyzję ks. bpa Jana Piotrowskiego, na mocy której przyklasztorna świątynia została ustanowiona diecezjalnym sanktuarium ku czci błogosławionego biskupa-cystersa.

Dzień 1 stycznia w liturgii upamiętnia wiele tajemnic naszej wiary: jest to oktawa czyli ósmy dzień po Narodzeniu Pańskim, w którym Kościół celebruje obrzezanie Bożego Dziecięcia, nadanie Mu imienia Jezus, a także w sposób szczególny oddaje cześć Jego Dziewiczej Matce.

W opactwie cystersów w Jędrzejowie, a nawet w całym tym mieście ów uroczysty dzień nabrał tym razem jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru i to z dwóch powodów: przede wszystkim uroczyście ogłoszono wówczas dekret Stolicy Apostolskiej mianujący bł. Wincentego Kadłubka patronem miasta, a oprócz tego ogłoszono decyzję ks. biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego, na mocy której przyklasztorna świątynia została ustanowiona diecezjalnym sanktuarium ku czci błogosławionego biskupa-cystersa.

Tak uroczysta chwila zgromadziła w nowo ogłoszonym sanktuarium wielu dostojnych gości. Papieską decyzję o patronacie bł. Wincentego nad całym Jędrzejowem przybył ogłosić sam nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, który z racji piastowanego urzędu reprezentuje w naszym kraju samego Ojca Świętego. Nie zabrakło także pasterzy Kościoła kieleckiego: bpa Jana Piotrowskiego i bpa Mariana Florczyka, którzy niejednokrotnie już wyrażali swoje przywiązanie do jędrzejowskiego klasztoru, a nade wszystko do osoby bł. Wincentego, a grudniowa decyzja ks. biskupa ordynariusza o nadaniu temu miejscu rangi sanktuarium stała się wymownym znakiem tego przywiązania. Wśród bardzo wielu obecnych kapłanów należy z pewnością wymienić także o. Eugeniusza Augustyna, opata wąchockiego oraz ks. Jerzego Siwca, dziekana jędrzejowskiego. Uroczystość zaszczyciła także obecność licznych przedstawicieli władzy cywilnej: wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, posłowie i senatorowie, burmistrz miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

Celebracja rozpoczęła się odczytaniem dekretów: papieskiego o ustanowieniu bł. Wincentego patronem Jędrzejowa i biskupiego o podniesieniu kościoła klasztornego do rangi diecezjalnego sanktuarium ku czci błogosławionego. Następnie rozpoczęła się msza św. odprawiona przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, abpa Celestina Migliore. W wygłoszonej homilii dostojny gość wyjaśnił, jaka jest rola patrona dla lokalnej społeczności, jaką jest miasto, a jednocześnie nadmienił, że ceni u Polaków ścisłe związanie wiary katolickiej z miłością do Ojczyzny. Na zakończenie liturgii przedstawiciele jędrzejowian: dzieci, młodzież oraz lokalna władza złożyła na ręce biskupów gorące podziękowania za ogłoszenie tych dwóch ważnych dekretów, a przede wszystkim za możliwość wspólnego świętowania przy relikwiach bł. Wincentego Kadłubka. Jednakże, świętowanie nie zakończyło się wraz ze mszą św. Po uczcie duchowej zaproszeni goście zostali poproszeni przez cystersów, gospodarzy nowo ustanowionego sanktuarium do zakonnego refektarza na uroczysty obiad.

tekst: br. G.

Więcej (zdjęcia) na: www.jedrzejow.cystersi.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda