Home WiadomościZ kraju Cystersi – Mogiła: Odszedł do Pana śp. o. Norbert

Cystersi – Mogiła: Odszedł do Pana śp. o. Norbert

Redakcja

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 13 czerwca 2012 roku, w 78. roku życia, 57. profesji zakonnej i 54. kapłaństwa, zasnął w Panu o. Norbert Tadeusz Paciora OCist – profes mogilski, wieloletni katecheta dzieci i młodzieży, moderator Ruchu „Światło-Życie”, archidiecezjalny duszpasterz harcerzy, jeden z odnowicieli niezależnego harcerstwa, przełożony kleryków i nowicjuszy, przeor klasztoru na os. Szklane Domy.

WPROWADZENIE ZMARŁEGO do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej (os. Szklane Domy 7) nastąpi w poniedziałek (18 czerwca) o godz. 9:00, po czym o godz. 10:00 zostanie odprawiona MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA. ODPROWADZENIE ZMARŁEGO od bramy cmentarza w Grębałowie do grobowca zakonnego o godz. 12:00 (dla uczestników pogrzebu zostaną podstawione autokary na parkingu od strony os. Szklane Domy).


Tę drogę przeszedł  śp. o. Norbert, ur. 1 września 1934 r. w Pilźnie. Zmarł 13 maja 2012 r. w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie.
 
Był najmłodszym dzieckiem rodziców, którzy przyjęli siedmioro dzieci. Szkołę powszechną ukończył w rodzinnym mieście. Po wojnie, w 1952 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie. Zaraz po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium w Tarnowie. Po dwóch latach przeniósł się do Opactwa Cystersów w Mogile. Biały habit nowicjusza przyjął w uroczystość św. Bernarda, 20 sierpnia 1954 r. Podczas obłóczyn otrzymał nowe imię i patrona, św. Norberta; odtąd będzie znany pod tym imieniem. Uroczyste śluby zakonne złożył w Opactwie Mogilskim w 1958 r. Po ukończeniu studiów teologicznych święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bpa Karola Wojtyły w 1959 r.
 
Po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę katechetyczną. Wcześniej jako kleryk pomagał w katechezie o. Zygmuntowi Gajdzie w Szkole nr 86 (os. Zgody) i o. Markowi Chwastkowi w Szkole nr 88 (os. Szklane Domy). Z doświadczeniem pedagogicznym rozpoczął regularną katechezę dzieci ze Szkoły nr 88 i 91 w sali urządzonej w pomieszczeniach Opactwa.
 
W pierwszych latach pracy katechetycznej o. Norbert nawiązał bardzo żywy i serdeczny kontakt z ks. biskupem Karolem Wojtyłą, oddanym całym sercem młodzieży oraz ks. Franciszkiem Blachnickim – twórcą programu młodzieżowego Oaza, czyli Ruchu Światło-Życie. Ojciec Norbert włączył się w nurt rekolekcji wakacyjnych, które w latach 70. objęły ok. 10 000 młodzieży krakowskiej. Będąc duszpasterzem młodzieży oazowej odbył rekolekcje wędrowne. Ten okres pracy z młodymi określał wspominając go jako „wspaniałe lata”. Należy jeszcze dodać, że przez 10 lat (1960-1970) był wychowawcą młodzieży zakonnej: nowicjuszy i kleryków w Opactwie Mogilskim.
 
W stanie wojennym starszyzna harcerska z centrum Krakowa powierzyła o. Norbertowi założenie i prowadzenie duszpasterstwa harcerek i harcerzy w Nowej Hucie. Pod jego duchową opieką powstał w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w os. Szklane Domy Ewangelizacyjny zespół instrumentalno-wokalny „Zwiastun” pod przewodnictwem Marka Kluzy.
 
W rozmowie, którą przeprowadzono ze o. Norbertem 13 maja 2012 r.,  wyznał: W 53. rocznicę święceń kapłańskich dziękuję Panu Bogu za tyle łask i darów, jakie otrzymałem z ręki Bożej Opatrzności. Bardzo sobie cenię pamięć kierownictwa naszej diecezji za pracę w Ruchu Światło-Życie oraz za odznaczenie krzyżem złotym za wiele lat gorliwej pracy w tym Ruchu. Dziękuje również za 500 oazowiczów, za 70 małżeństw oazowych, za wspaniałe obozy harcerskie, za cztery szkoły nowohuckie, za 10 000 młodych ludzi, których poznałem w czasie katechezy, również w Technikum Mechanicznym nad Zalewem w Nowej Hucie, w ciągu 47. lat pracy duszpasterskiej.
 

Żegnamy kapłana-zakonnika, robotnika Pańskiego, który przez to podwójne opowiedzenie się za Bogiem (chrzcielne i w akcie ślubów zakonnych) oraz przez przyjęcie kapłaństwa sakramentalnego żył i działał jako szczególny świadek Chrystusa.

o. Augustyn Spasowicz OCist

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda