Home WiadomościZ kraju Czas dla Stworzenia w czasie Jubileuszu Franciszkańskiego

Czas dla Stworzenia w czasie Jubileuszu Franciszkańskiego

Redakcja

Twa nasze wrześniowe świętowanie StworzeniaSeason of Creation. Po raz ósmy REFA organizuje Czas dla Stworzenia. W tym roku szczególny, gdyż rozpoczął się Jubileusz Franciszkański. Na koniec będzie TYDZIEŃ ŚW. FRANCISZKA  i odpust naszego Patrona św. Franciszka z Asyżu. Oto najważniejsze informacje i zaproszenie do włączenia się w działania w Katowicach, Jeleśni, Radomsku i Krakowie. Warto też w swej wspólnocie, domu czy parafii wprowadzić w tym czasie modlitwę o nawrócenie ekologiczne dla katolików i wszystkich decydentów. Chcemy w ten sposób przygotować się na ogłoszenie drugiej części encykliki Laudato si’.

W czwartek 21 września w Domu Śląskim w Katowicach zapraszamy na dyskusję wokół książki „Kościół w dobie antropocenu”. Organizatorami są Bractwo Ekologiczne Związku Górnośląskiego, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu, Klub Tygodnika Powszechnego oraz Śląska Opinia.

ANTROPOCEN – czas, w którym żyjemy. Epoka człowieka i cywilizacji oraz licznych dylematów i paradoksów. Czas konsumpcji i eksploatacji bogactw naturalnych. Czas plastiku i betonu, odpadów i marnotrawstwa. Epoka nierówności społecznych i licznych kryzysów. A jaka w tym wszystkim jest rola Kościoła i nas – ludzi Kościoła? Odpowiedzi spróbują udzielić o. Stanisław Jaromi, dr Rafał Ciekiera i Patryk Białas.

Działa też projekt „Wrzesień 2023 z św. Franciszkiem z Asyżu, REFA i BEST PROEKO w Jeleśni”. Rozpoczął się 8 września 2023 w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny „Matki Boskiej Siewnej”. Była Msza Św. i dziękczynienie za plony ziemi z poświeceniem przyniesionych przez rolników i młodzież nasion, owoców pracy rolników i ogrodników. Modlitwie towarzyszyła „Pochwała Stworzenia” św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów oraz piknik ekologiczny organizowany przez „Herbaciane Pola” w Jeleśni.

Druga część była tam 14 września, gdy po koronce do Miłosierdzia Bożego, modlitwie o ochronę świata stworzonego i zakończenie bezsensownej wojny z przyrodą zaczęło się ognisko i poczęstunek „Bezpośrednio od Polskiego Rolnika”, smaczny, zdrowy bo lokalny. Potem nastąpiły pogadanki o ziołach w kuchni, w polu i zagrodzie, chwastach naszych i nie naszych i zagrożeniach dla lokalnej bioróżnorodności oraz rozmowy o Światowych Dniach Młodzieży, św. Franciszku z Asyżu, ekologii integralnej, przyjaźni, wspólnocie, Miłości Bożej i Miłosierdziu.

Jeleśnia zaprasza też na spotkanie ku czci św. Franciszka, patrona ekologów organizowane przez Ruch Ekologiczny Św. Franciszka z Asyżu – REFA w dniu 29.09.2023 w gospodarstwie „Herbaciane Pola” wspólnie z sąsiadami, rolnikami, pasterzami, pszczelarzami, ogrodnikami i Beskidzkim Stowarzyszeniem Produkcji Ekologicznej i Turystyki BEST PROEKO.

TYDZIEŃ ŚW. FRANCISZKA swój ważny czas będzie miał po raz kolejny w Radomsku, gdzie m. in. w kościele franciszkańskim będzie Triduum ku czci św. Franciszka. W programie: 1.10 – niedziela, 17.30 nabożeństwo z błogosławieństwem zwierząt, darów Ziemi i modlitwą różańcową na placu klasztornym, Msza św. z franciszkańskim kazaniem oraz koncert franciszkański.
2.10 – poniedziałek o 17.30 różaniec z Królową Nieba i Ziemi i przesłaniem z Fratelli tutti, Triduum ku czci św. Franciszka dzień 2; 3.10 – wtorek o 17.30 franciszkańskie nabożeństwo Transitus oraz Msza św. w wigilię naszego Patrona a w środę 4.10 jubileuszowy odpust franciszkański i ogłoszenie drugiej części encykliki Laudato si’.

Za: swietostworzenia.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda