Home WiadomościZ kraju Czerna: trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej

Czerna: trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej

Redakcja

Nocne czuwanie, Msza odpustowa pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM oraz 21. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej składają się na program uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel w jej sanktuarium w Czernej k. Krakowa. W tym roku przebiegają one pod hasłem „Przy Maryi w mocy Bożego Ducha”.

W ramach przygotowań do uroczystości odprawiana jest w Czernej nowenna szkaplerzna. W nocy z 15 na 16 lipca karmelici bosi zapraszają na szkaplerzną noc czuwania. W uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej patronki zakonu, sumę odpustową o 11.00 przy ołtarzu polowym odprawi bp Damian Muskus OFM. Tego dnia po każdej Mszy św. będzie można przyjąć szkaplerz św. W sobotę 20 lipca odbędzie się 21. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Mszę św. o godz. 11 odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski. Uroczystości zakończą się dzień później odpustem ku czci św. Eliasza.

Karmelici bosi zachęcają także do udziału w internetowej nowennie „Korona Królowej”. Rozważania przygotował o. Krzysztof Górski OCD. – Nie przygotowujemy się do uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel po to, by Maryję podziwiać, ale po to, by Ją naśladować – tłumaczy zakonnik. Jak podkreśla, przyglądając się Matce Bożej, człowiek może odnowić w sobie duchowe piękno.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej jest namalowany według wzoru bizantyjskiej Madonny „Salus Populi Romani” z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pierwotnie został wykonany techniką olejną na płótnie w I poł. XVII wieku. Pustelnicy otaczali obraz wielkim pietyzmem, niestety z powodu panującej w świątyni wilgotności wizerunek zaczął się rozpadać. Z tego powodu kapituła klasztoru zamówiła nowy obraz, malowany na miedzianej blasze przez artystę krakowskiego Pawła Gołębiewskiego.

Klasztor karmelitów bosych w Czernej został ufundowany w 1629 r. przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową. Klasztorny kościół św. Eliasza konsekrowano w 1644 roku. Aż do 1805 r. klasztor był pustelnią i wierni nie mieli do niego wstępu. Po wyłączeniu kościoła spod klauzury Czerna stała się miejscem kultu Matki Boskiej Szkaplerznej. Rozpoczęły się pielgrzymki do Matki Bożej, zwłaszcza spośród mieszkańców Małopolski i Śląska. Świadectwem licznych łask, jakich doznawali, były wota, z których wykonano ozdobną sukienkę i korony.

Z klasztorem w Czernej związany był św. Rafał Kalinowski, kanonizowany przez Jana Pawła II w 1991 roku. Tutaj również żył i służył wiernym o. Alfons Mazurek. Był przeorem i ekonomem klasztoru. Zginął rozstrzelany przez hitlerowców 28 sierpnia 1944 r. w Nawojowej Górze koło Krzeszowic. Beatyfikował go, w gronie 108 męczenników, papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku. W Czernej znajduje się nowicjat zakonny, prężnie działa Dom Pielgrzyma oraz Sekretariat Rodziny Szkaplerznej.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda